Allegro: Netia nie będzie traktowana na specjalnych zasadach

19-08-2008, 09:27

Netia SA jako pierwszy operator telekomunikacyjny w Polsce zdecydowała się wykorzystać do sprzedaży swych usług aukcje internetowe. Robiła to jednak w sposób, który wzbudził wątpliwości co do zgodności z regulaminem Allegro.

Na wystawionych przez Netię aukcjach (obecnie już niedostępnych) można było wylicytować kwotę miesięcznego abonamentu za usługę Szybki Internet o przepustowości 512 kbit/s, 1 Mbit/s oraz 2 Mbit/s.

- W serwisach aukcyjnych można dziś już kupić praktycznie wszystko. Przygotowanie specjalnej oferty z myślą o ich użytkownikach było tylko kwestią czasu - mówi Mirosław Godlewski, prezes Zarządu Netii. - Mamy nadzieję, że nasza propozycja spodoba się kupującym.

Kupujący jednak nadzieje prezesa zawiedli - pierwszym komentarzem, jaki firma otrzymała za sprzedaż aukcyjną jest ocena negatywna następującej treści:

Niestety sprzedawca nie potrafił wywiązać się z realizacją transakcji.

Ciekawostką jest fakt, że choć pracownicy Netii na swoich aukcjach zachęcają do zapoznania się z regulaminem aukcyjnej promocji, sami prawdopodobnie nie poświęcili czasu na przeczytanie regulaminu Allegro. W efekcie wśród aukcjonerów pojawiły się wątpliwości co do zgodności ofert Netii z zasadami portalu aukcyjnego.

Wątpliwości wiążą się z faktem, iż licytowana jest kwota miesięcznego abonamentu, podczas gdy wylicytowana usługa trwa od 12 do 36 miesięcy - a więc wartość końcowa powinna być odpowiednio przemnożona. Tymczasem prowizja płacona jest jedynie od kwoty wygrywającej aukcję.

O ile jednak powyższy aspekt sprawy budzi wątpliwości, o tyle w treści ofert znajduje się również zdanie będące ewidentnym łamaniem ustaleń regulaminu: zachęta do zawarcia umowy poza systemem aukcyjnym:

"Jeśli chcesz domówić modem ADSL USB za 29zł brutto, wpisz to w mailu potwierdzającym udział w aukcji" (zobacz kopię aukcji w archiwizatorze).

Oczywiście, firma tak duża i zasobna, jak Netia nie ma potrzeby omijania systemu prowizji i kontrowersje wynikają prawdopodobnie z nieprzeczytania regulaminu. Czy jednak usprawiedliwiałoby to "zwykłych użytkowników"? Czy np. klient Netii mógłby spory z operatorem rozstrzygać właśnie nieznajomością umowy?

Wczoraj po południu aukcje Netii zostały usunięte z serwisu. "Po otrzymaniu zgłoszenia o naruszeniu zasad usuwamy aukcje bez względu na "wielkość" Użytkownika" - wyjaśnia Patryk Tryzubiak z Allegro.pl, dodając, że Netia nie będzie traktowana na specjalnych zasadach.


Następny artykuł » zamknij

Żydzi pozywają YouTube

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Netiatag aukcjetag Allegro
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy