Alkoholowe blokady aut nadchodzą - jest projekt ustawy

16-04-2014, 10:59

Wyposażenie samochodów w blokadę alkoholową przewiduje projekt przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości, w celu walki z pijanymi kierowcami. Na szczęście nie będzie to obowiązek dla wszystkich.

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało dziś o skierowaniu do konsultacji społecznych projektu nowelizacji Kodeksu karnego oraz innych ustaw, którego celem jest efektywniejsza walka z pijanymi kierowcami.

Nowe kary

Ustawa ma wprowadzić kilka nowych środków. 

  • Sąd będzie mógł orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju na okres od lat 3 do lat 15.
  • W przypadku nietrzeźwych kierowców, którzy byli wcześniej skazani za jazdę na podwójnym gazie, sąd będzie mógł orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów (w szczególnie uzasadnionych przypadkach).
  • Ma pojawić się obowiązek orzekania przez sąd świadczenia pieniężnego w minimalnej kwocie 5 tysięcy złotych (w przypadku skazanych po raz pierwszy) albo 10 tysięcy (w przypadku quasi-recydywistów), a także nawiązki w wysokości co najmniej 10 tysięcy złotych. Nawiązka powinna zostać orzeczona na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej lub, w przypadku spowodowania wypadku w stanie nietrzeźwości, na rzecz pokrzywdzonego lub osoby najbliższej.

Ustawa wprowadzi też nowy typ czynu zabronionego - prowadzenie pojazdów mechanicznych bez wymaganych uprawnień, które zostały uprzednio cofnięte w związku z orzeczeniem środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Alkolock, czyli techniczna blokada auta

Wszystkie te rzeczy są ważne, ale z naszego punktu widzenia najważniejsza jest propozycja technologiczna. Projekt proponuje by na skazanych za prowadzenie po pijanemu nakładać obowiązek wyposażenia pojazdu w blokadę alkoholową (tzw. alkolock), uniemożliwiającą działanie silnika samochodu w przypadku, gdy poziom alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu przekracza 0,1 mg alkoholu w 1 dm3.

Obowiązek prowadzenia pojazdu wyposażonego w alkolock dotyczyć będzie tych, którzy po upływie zakazu prowadzenia pojazdu będą chcieli odzyskać utracone uprawnienia. Starosta, wydając decyzję o ich przywróceniu, jednocześnie będzie umieszczał w wydawanym dokumencie informację o ograniczeniu do prowadzenia pojazdów wyłącznie z blokadą. Obowiązek ten będzie nakładany na okres 3 lat. 

Twórcy projektu zauważają, że podobne blokady stosuje się już w krajach skandynawskich. Szczegóły tej propozycje znajdziecie w projekcie, którego kopię zamieszczamy pod tym tekstem. 

Sonda
Czy alkolock to dobry sposób na walkę z pijanymi kierowcami?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Ustawa przewiduje, że organy kontroli ruchu drogowego będą stwierdzać realizację obowiązku stosowania blokady na podstawie zaświadczenia wydawanego przez diagnostę, potwierdzającego sprawność techniczną tego urządzenia. Obowiązek przeprowadzenia badania technicznego pojazdu w zakresie wyposażenia w blokadę alkoholową ciążyć będzie na kierowcy, którego dotyczy to ograniczenie. Najpierw w ramach instytucji badania dodatkowego, a następnie w ramach corocznych badań okresowych.

Poniżej kopia projektu. Szczegóły dotyczące blokady znajdziecie na stronie 3.

Projektz1504 by di24pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy