Album z BitTorrenta za 6 dolarów? Lider Radiohead eksperymentuje

29-09-2014, 13:09

Thom Yorke, lider Radiohead, udostępnił płytę przez BitTorrenta, ale nie za darmo.

W ubiegły piątek muzyk Thomas Yorke poinformował o udostępnieniu przez BitTorrenta albumu Tomorrow’s Modern Boxes. Można go pobrać za 6 dolarów pod adresem bundles.bittorrent.com/bundles/tomorrowsmodernboxes. Płatność odbywa się przez PayPal. Za darmo można pobrać pierwszy utwór (A Brain In A Bottle) oraz teledysk, który zamieszczamy we wklejce poniżej. 

Dziennik Internautów już wcześniej informował, że firma BitTorrent chce wprowadzić opcję zakupu płatnych treści, co jest określane przez firmę jako "paygate". Teraz widzimy, że z tej opcji skorzystał bardzo znany muzyk. Yorke napisał na Twitterze, że jest to tylko eksperyment i trudno przewidzieć, czym się on skończy. W oświadczeniu cytowanym przez Wired muzyk stwierdził, że może to być efektywna metoda przywracania twórcom kontroli nad sprzedażą w internecie. 

Yorke eksperymentuje nie pierwszy raz. Sześć lat temu zespół Radiohead udostępnił w sieci album In Rainbows, a internauci sami mogli zdecydować o cenie. Za muzykę artystom zapłaciło 38 proc. internautów, a średni przychód z jednej kopii płyty wyniósł 2,26 USD. Mimo to wydana później płyta CD odniosła sukces. Był to najlepszy dowód na to, że dostępność utworów w internecie nie powoduje "utraconej sprzedaży". Przeciwnie. Może ona mocno napędzać sprzedaż. 

Sonda
Czy 6 dolarów za album z BitTorrenta to dobra cena?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Warto zauważyć, że Yorke nie ufa absolutnie wszystkim nowym sposobom sprzedawania muzyki. W przeszłości krytykował Spotify i narzekał na przychody z tej usługi. Można odnieść wrażenie, że Yorke jest szczególnie skłonny do takich eksperymentów, które prowadzą do wyeliminowania pośredników lub przynajmniej zmniejszenia ich wpływu na warunki sprzedaży i współpracy. Z punktu widzenia muzyka korzystne jest wykształcenie w ludziach przekonania, że po muzykę trzeba zwrócić się do artysty. Wzmacnianie usług w rodzaju Spotify jest właściwie wzmacnianiem modelu opartego na pośrednictwie. 

Czy ten najnowszy eksperyment skończy się sukcesem? Czy inni artyści zdecydują się na zarabianie przez BitTorrenta? Będziemy z niecierpliwością wypatrywać kolejnych informacji na ten temat. 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy