(akt.) TVP po interwencji UEFA blokuje film kibiców

15-06-2012, 13:53

Kibice stworzyli naprawdę rewelacyjny film zachęcający do oglądania meczu Polska-Czechy. Telewizja Polska zdecydowała się na usunięcie go z YouTube. Kibice-internauci są oburzeni. Trudno to zrozumieć nawet w kontekście interesów TVP. Aktualizacja: Przedstawicielka TVP mówi, że umowa z UEFA zobowiązała TVP do takiego działania. Organizatorzy akcji na Facebooku widzą jednak rozwiązanie.

Jeśli jeszcze nie widziałeś filmu, o który toczy się cały spór, obejrzyj go pod tym tekstem. Trzeba przyznać, że to poruszające, pełne emocji, naprawdę dobrze skrojone dzieło pochodne. Film zachęca do oglądania meczu Polska-Czechy, co powinno być na rękę telewizji publicznej. Można się obawiać, że zatrudnieni przez TVP profesjonaliści nie zrobiliby reklamy lepiej. 

A jednak TVP postarała się o usunięcie filmu z YouTube. Internauci są oburzeni i dają temu wyraz na Wykopie, w komentarzach w serwisach informacyjnych itd. Gazeta.pl dotarła do autora filmu. Przyznał on, że wykorzystał fragmenty z norweskiej telewizji, ale w klipie są też fragmenty komentarzy Tomasza Zimocha. Chyba to skłoniło TVP do usunięcia filmu (zob. TVP zablokowała kibicowski film "Mecz o wszystko". Hit internetu zagrzewał Polaków do boju).

W tej sprawie istotne są trzy fakty:

  1. Wspomniany film nie powstał w celu zarobkowym. Po prostu miłośnik piłki nożnej stworzył coś od serca, korzystając z zasobów telewizji publicznej, która korzysta z wpływów z abonamentu.
  2. Publikowanie tego filmu było korzystne dla TVP, bo zachęcało do oglądania transmisji z meczu. Owszem, TVP jest znana ze szkodzenia własnym interesom, ale trwonienie pieniędzy to jedno, a występowanie przeciwko kibicom to drugie.
  3. Działanie TVP było właściwie bezsensowne, bo ten film po prostu na zawsze zostanie w sieci. Właściwie TVP tylko go rozreklamuje (tzw. efekt Streisand).

To chyba dobra okazja, aby rozpocząć dyskusję o prawie do ponownego wykorzystania materiałów mediów publicznych. Jeśli go nie mamy, to należałoby zrobić coś, aby to prawo zapewnić. Dopóki ta telewizja jest utrzymywana z pieniędzy obywateli, nie powinna ograniczać ich możliwości do korzystania z jej materiałów, tym bardziej w celach niekomercyjnych. 

Na Facebooku jest już uruchomiona grupa Chcę żeby TVP wyemitowała ten klip przed meczem Polska-Czechy!!!. Trzeba przyznać, że byłaby to piękna forma przeprosin, ale tak naprawdę cała sprawa nie powinna się zakończyć tylko przeprosinami. W Polsce naprawdę potrzebna jest dyskusja o prawie obywateli do korzystania z materiałów produkowanych przez media publiczne. Wpisuje się to w szersze zagadnienie ponownego wykorzystania informacji z sektora publicznego, czyli re-use.

EDIT: W czasie powstawania tego tekstu założyciel grupy na FB Artur Kurasiński napisał:

Słuchajcie - zadzwoniła do mnie osoba z PR1 (dziękuję!!!). Jest zgoda Kamila Dąbrowy (szef PR1) na przekazanie praw do zapisu głosu Zimocha dla TVP :)))!!!! Jeden problem mniej!

Cóż, nie po raz pierwszy Polskie Radio okazuje się bardziej prospołeczne niż TVP.

AKTUALIZACJA

Przedstawicielka TVP Agnieszka Dominiak napisała w e-mailu dla DI:

Zgodnie z umową z UEFA nawet sama TVP nie może emitować własnych spotów zagrzewających do kibicowania w takim kanale, jakim jest YOUTUBE. Zapewne nikt nie wie, że Po interwencji UEFA musieliśmy zamieszczony tam taki filmik zdjąć!

Ponadto autor filmiku złamał kilka praw, w tym prawa autorskie (kwestia praw do ścieżki dźwiękowej, komentarza dziennikarza Polskiego Radia, etc, oraz prawa T. Telewizja Polska nie może zatem emitować tego typu spotów, musimy respektować umowy z UEFA i szanować prawo krajowe (prawo autorskie)

Na powyższe odpowiada Artur Kurasiński na stronie facebookowej akcji:

Mam kontakt z jednym ze współorganizatorów Euro. UEFA nie widzi problemu z emisją filmiku tylko trzeba wyjaśnić sprawę muzyki (dzięki Marek Miller wiadomo, że jest to utwór na prawach CC) oraz głosu Zimocha. Jeśli autor klipu użył głosu redaktora nagranego z PR1 to PR1 musi dać oficjalną zgodę. 

Ciekawie będzie zobaczyć, jak się ta sprawa skończy. Teraz obejrzyjmy to raz jeszcze:


MECZ O WSZYSTKO ! Polska - Czechy przez kneefer 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031