Akademia Allegro: E-wykluczenie jako problem społeczny

13-09-2011, 07:43

Tylko 5 proc. osób po 60. roku życia w Polsce nie potrafi surfować w sieci – wynika z analizy projektu edukacyjnego Akademii Allegro.

Ze wstępnych wyników badania warunków i jakości życia Polaków wynika, że komputer z dostępem do internetu posiada w domu 73 proc. Polaków w wieku powyżej 16. roku życia. Barierą w zostaniu internautą nie jest jednak brak sprzętu czy dostępu do sieci, bo 20 proc. osób, które mają w domu komputer z dostępem do internetu, w ogóle z sieci nie korzysta.

Sonda
W jaki sposób powinno się walczyć z wykluczeniem cyfrowym?
  • oferować sprzęt za darmo lub po cenie niższej
  • oferować darmowy dostęp do internetu
  • prowadzić darmowe szkolenia
  • inne - napisz w komentarzach
wyniki  komentarze

Dane GUS-u dają jeszcze bardziej do myślenia. Według nich tylko 47 proc. osób w wieku od 45 do 54 lat potrafi poruszać się w wirtualnej rzeczywistości. Jeszcze gorzej radzą sobie osoby po 55 roku życia.

W 2009 roku powstała „Akademia e-Seniora” dedykowana osobom starszym (po 55. roku życia) i odbywa się w większych miastach Polski z udziałem trenerów uczących użytkowania aplikacji internetowych i serwisów na specjalnych platformach symulujących ich działanie.

W ramach trzech edycji zorganizowaliśmy 50 spotkań, w 30 największych miastach w Polsce, w trakcie których wyszkoliliśmy łącznie ponad 1900 osób. Nasze szkolenia pomogły osobom po 55. roku życia w przełamaniu strachu przed korzystaniem z internetu, szczególnie w zakresie bankowości elektronicznej – zakładaniu i obsłudze internetowego konta bankowego oraz robieniu zakupów przez internet. Na przygodę z globalną siecią nigdy nie jest za późno. Najstarsza uczestniczka szkoleń ABI Senior miała 87 lat – mówi Mariusz Wesołowski z Akademii Allegro.

Czytaj też: Koniec cyfrowego wykluczenia Polski Wschodniej?

Co ciekawe, w tej grupie wiekowej edukacją w dziedzinie internetu interesują się w Polsce znacznie częściej kobiety – 75 proc. uczestników Akademii e-Seniora w poszczególnych miastach stanowiła płeć piękna. Większość seniorów przyznaje, że moment dynamicznego rozwoju internetu w Polsce niestety ich ominął, a dziś rodziny nie mają czasu ani cierpliwości, by wyjaśniać kwestie, których uczą się dzieci już na poziomie pierwszej klasy szkoły podstawowej.

Zajęcia podczas Akademii e-Seniora
fot. Allegro - Zajęcia podczas Akademii e-Seniora
W ramach Akademii Allegro działa też projekt „E-biznes bez Barier”, dzięki któremu osoby niepełnosprawne mogą wyrównać swoje szanse na rynku pracy. Podczas dwudniowych warsztatów osoby niepełnosprawne uczą się, jak założyć własny biznes w sieci.

W Polsce żyje blisko 6 mln osób z niepełnosprawnością, z czego zaledwie 17 proc. pracuje zawodowo. Niepełnosprawni przyznają, że problem nie leży w braku pełnej sprawności fizycznej, ale w tym, że cały czas rynek pracy nie daje im szansy zaistnieć.

Trenerzy Akademii Allegro dodają, że często kompetencje osób niepełnosprawnych i ilość przebytych kursów w porównaniu ze sprawnymi w pełni Polakami są większe. Komputer z internetem dla osoby niepełnosprawnej, często uwięzionej w domu, to okno na świat i sposób na karierę bez uzależnienia od lokalnych pracodawców.


Źródło: DI24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy