AIR i więcej otwartych narzędzi od Adobe

26-02-2008, 11:38

Technologia AIR, która pozwala na tworzenie aplikacji webowych zachowujących się jak programy instalowane na komputerze, została udostępniona wczoraj przez firmę Adobe. Wraz z nią firma ogłosiła wprowadzenie nowych narzędzi na licencjach otwartych.

Adobe AIR to środowisko uruchomieniowe, które ma pozwolić deweloperom na tworzenie aplikacji internetowych, posiadających cechy programów desktopowych, np. praca w trybie offline, dostęp do danych na twardym dysku, własne ikony w systemie oraz możliwość pracy bez konieczności uruchamiania przeglądarki.

Firma Adobe pracowała nad technologią blisko dwa lata. Następnym krokiem ma być udostępnienie popularnego oprogramowania w wersji dla AIR m.in. Photoshop Express oraz Premier Express. Pierwsze aplikacje korzystające z technologii są już tworzone. New York Times chce za pomocą AIR stworzyć program, do przenoszenia treści na urządzenia przenośne. Nowym środowiskiem interesują się również tacy giganci jak eBay, AOL oraz Nasdaq.

Deweloperzy wykorzystujący AIR będą mogli tworzyć oprogramowanie korzystając z różnych narzędzi, m.in. z Flex. Jest to darmowy SDK dostępny na licencji Mozilla Public License. Jeszcze innym narzędziem, jakie Adobe udostępni na zasadach open source, będzie Blaze DS. Jest to serwerowa technologia wiadomości błyskawicznych, bazująca na Javie.

Wcześniej Blaze DS dostępna była w pakiecie LifeCycle Data Services ES. Kombinacja BlazeDS z Flex i AIR może pozwolić na bardzo szybkie budowanie dynamicznych aplikacji uniezależnionych od przeglądarki i systemu operacyjnego.

Co istotne, przedstawiciele Adobe zapowiadają, że będzie więcej wydań ich produktów na otwartych licencjach. Korzyścią, jaką odniesie z tego Adobe będzie przede wszystkim zachęcanie deweloperów do korzystania z jego technologii.

Komentatorzy zawracają też uwagę na fakt, że AIR będzie musiała walczyć na rynku z innymi produktami tego typu, takimi jak technologia Silverlight od Microsoftu.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031