Agora będzie sterować Polską dzięki serwisom NASK

05-12-2011, 22:26

Domena polska.pl i poland.pl oraz serwisy tam obecne zostały wydzierżawione spółce Agora. Media i autorzy blogów domniemają, że doszło do przekrętu w NASK. Do akcji włączył się także poseł.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Kilka dni temu media branżowe i blogerzy donosili, że domeny polska.pl oraz poland.pl zostały sprzedane bez przetargu i właściwie… bez pozwolenia obywateli. Domeny te mogłyby stanowić bowiem oficjalne serwisy Rzeczpospolitej Polskiej. Niektórzy wręcz żądali wytłumaczenia od Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK), która była właścicielem domen i serwisów pod ww. adresami.

Dotychczas zadaniem portalu Polska.pl była pomoc wszystkim - Polakom, przedstawicielom Polonii i użytkownikom z zagranicy - w dostępie do „zweryfikowanych pod względem merytorycznym i wiarygodnych źródeł wiedzy o Polsce”.

Dziennik Internautów wystosował pytania do przedstawicieli NASK i Agory już w minioną sobotę, jednak odpowiedź dotarła dopiero dziś, gdy szum medialny prawdopodobnie zaczął przerastać NASK.

Jak informuje NaszeMiasto.pl, poseł Stanisław Pięta wysłał list do Marszałka Sejmu RP Ewy Kopacz w sprawie "sprzedaży" przez NASK domen polska.pl i poland.pl spółce Agora SA. Polityk najprawdopodobniej nie sprawdził informacji, czy domeny (serwisy) zostały sprzedane, czy wydzierżawione. Doszukuje się też „kolejnego przekrętu w NASK”.

Czytaj też: WIP: 1/3 Polaków nie widzi potrzeby korzystania z internetu

Serwis polska.pl
fot. - Serwis polska.pl
NASK w swoim oświadczeniu informuje, że portale polska.pl i poland.pl nie zostały sprzedane, a ich ostatecznym dysponentem w dalszym ciągu pozostaje Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. W maju 2011 roku NASK miała zaprosić do negocjacji na temat tworzenia treści obu portali największe polskie grupy medialne i internetowe. Jedyną ofertę zgodną z postanowieniami obowiązującej procedury wyboru ofert złożyła Agora SA. Po kilkumiesięcznych negocjacjach miała zostać zawarta umowa, której szczegółowe warunki nie zostaną ujawnione.

Z oświadczenia wynika też, że środki, które NASK uzyska wskutek realizacji tej umowy, przeznaczone zostaną na rozwijaną w instytucie działalność mającą na celu zwalczanie pornografii dziecięcej.

Agora SA nie chce zdradzić, co będzie publikować na portalu, czy zmieni jego wygląd oraz czy zamierza wykorzystać portal i domeny w celach komercyjnych, biorąc pod uwagę zbliżające się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej – Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie. Nie komentujemy szczegółów dotyczących dzierżawy - tłumaczy Jolanta Jędrysek, starszy specjalista ds. PR w Agora SA.

Oświadczenie nie wyjaśnia jednak wszystkiego. Domeny polska.pl i poland.pl zostały formalnie zarejestrowane na Agora SA przez zmianę abonenta, a samo oświadczenie NASK, które mnie osobiście wydaje się być próbą zatuszowania tej głośnej już sprawy, nie dowodzi niczego innego, jak tylko faktu, że przekazanie praw odbyło się przy wyłącznym udziale NASK i Agory, co nie powinno mieć miejsca - tłumaczy Korneliusz Wieteska z Domeniarstwo.pl

Wieteska dodaje też, że NASK jest instytutem badawczym podlegającym pod Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, którego działania (nieuzasadnione utrzymywanie wysokich w stosunku do kosztów i zarobków Polaków cen odnowień, czerpanie korzyści finansowych z domeny sex.pl, brak transparentności, stosowanie klauzul abuzywnych w regulaminie, działania sądu polubownego, ryzykowne operacje finansowe czy wybór dyrektora) są mocno kontrowersyjne. 


Źródło: DI24.pl


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.