Adobe: Flash na smartfonach coraz bliżej

05-10-2009, 11:20

Wersja beta Flash Playera 10.1 w wersji dla systemów Windows Mobile i Palm webOS pojawi się jeszcze w tym roku, razem z wersjami desktopowymi. Z kolei wersja dla Androida i Symbiana będzie dostępna na początku roku 2010. Flash będzie też dostępny na urządzeniach Blackberry. Wygląda na to, że urządzeniem bez Flasha pozostanie iPhone.

Flash Player 10.1 ma być pierwszym wydaniem realizującym cele inicjatywy Open Screen Project. Uruchomiono ją, aby pozwolić na dostęp do bogatych treści na różnych urządzeniach (m.in. komputerach osobistych, urządzeniach mobilnych i urządzeniach elektronicznych powszechnego użytku) z wykorzystaniem możliwości platformy Adobe Flash.

Brak technologii Flash na urządzeniach przenośnych jest od dawna zauważanym problemem. Jeśli zostanie rozwiązany, to deweloperzy będą mogli lepiej wykorzystać raz stworzony kod i obniżyć koszty tworzenia oprogramowania.

Jak zapowiada Adobe, środowisko uruchomieniowe wykorzysta charakterystyczne dla urządzeń mobilnych funkcje, takie jak wsparcie dla ekranów multidotykowych, gesty, akcelerometr i in. Flash Player 10.1 ma także umożliwić korzystanie z Flash Acces 2.0, dzięki czemu wydawcy będą mogli korzystać z wielu modeli biznesowych.

Filmy prezentujące Flash Playera 10.1 można zobaczyć na stronie Adobe Labs.

Warto zauważyć, że Flash Player 10.1 ma się pojawić w wersjach dla wielu urządzeń. Inicjatywa Open Screen Project startowała w zeszłym roku z 16 członkami. Teraz jest ich 50, a wśród nich tak ważni gracze, jak Sony Ericsson, Nokia, Motorola, Samsung, LG, HTC i in. Rzuca się w oczy brak Apple, producenta bardzo przecież popularnego iPhone'a.

Przedstawiciele Adobe przyznają, że brak Flasha na iPhone jest widocznym problemem, ale nie potrafią powiedzieć, kiedy to się zmieni. Chętnie natomiast do inicjatywy przystały firmy konkurujące z Apple.

Google i RIM w Open Screen Project

Firma Google wczoraj poinformowała o przystąpieniu do projektu Open Screen.

Zawsze wierzyliśmy, że otwarte platformy prowadzą do większej innowacyjności w sieci i postrzegamy uczestniczenie w Open Screen Project jako krok w tym kierunkunapisał przedstawiciel Google Bill Coughran na oficjalnym blogu firmy. Dodał on, że ważne projekty Google już wymagały bliskiej współpracy z Adobe, np. YouTube, Android, Google Site Search, Google Chrome. Zespoły obydwu firm już od pewnego czasu wymieniają się doświadczeniem.

Kolejnym nowym i bardzo ważnym uczestnikiem inicjatywy jest firma Research In Motion (RIM).

- Jako część Open Screen Project RIM będzie pracowała z Adobe, aby dostarczyć doznania płynące z użycia Flasha na smartfonach BlackBerry i umożliwić użytkownikowi cieszenie się ekscytującymi treściami i usługami, które deweloperzy i twórcy treści wnoszą do sieci - stwierdził Alan Brenner, przedstawiciel Research In Motion.


Źródło: Adobe, Google
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy