Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

ACTA: Zagraniczna prasa o protestach w Polsce

25-01-2012, 14:00

Świat już zauważył, że polskie społeczeństwo wyraźnie sprzeciwia się podpisaniu ACTA, a rząd nie chce słuchać głosów sprzeciwu.

Prasa zagraniczna dostrzegła temat, jakim są polskie protesty w sprawie ACTA. Zagraniczni komentatorzy nie wgryzają się głęboko w szczegóły. Po prostu widzą oni, że Polacy nie chcą ACTA, a rząd Polaków nie słucha.

BBC odnotowało fakt zaatakowania polskich stron rządowych (zob. Polish sites hit in Acta hack attack). Brytyjski serwis wspomina przy tym o kontrowersjach związanych z ACTA w Polsce, np. o braku konsultacji społecznych. BBC porównuje polskie protesty do tego, co działo się w USA w związku z SOPA.

Czytaj: ACTA: Czas na komitety internautów zamiast protestów

Również TechDirt, który uważnie śledzi temat ACTA, odnotował to, co dzieje się w Polsce i porównał to do wcześniejszych cyberprotestów przeciwko SOPA. TechDirt pisze też, że protesty wydają się być skuteczne, skoro rząd organizował dodatkowe spotkania w celu upewnienia się co do swojego stanowiska (zob. Polish Government's Plan To Sign ACTA Gets The SOPA Treatment).

Business Insider Europe wspomina przede wszystkim o atakach Anonymous i zaważa, że "anonimowi" jeszcze nie odsłonili wszystkich swoich kart. Grupa weszła w posiadanie dokumentów polskich polityków, co wiąże się z pewnym zagrożeniem na przyszłość (zob. Despite Anonymous Hack Attacks, Poland Looks Set To Continues Plans For Controversial Copyright Law).

Dość szerokie spojrzenie na to, co dzieje się w Polsce, daje tekst Associated Press pt. Poles protest ACTA online and on the streets.

Agencja AP podkreśla, że protesty odbywają się nie tylko online, poprzez zaczernianie popularnych stron, ale także na ulicach. Ciekawe jest to, że temu ogromnemu poruszeniu społecznemu AP przeciwstawia fakt, iż ACTA ma poparcie "wpływowej grupy" ZAiKS.  

AP wspomina też o rzeczywistych zastrzeżeniach wobec ACTA. W materiale agencji jest mowa o atakach Anonymous, ale nie nadano im pierwszorzędnego znaczenia.

Czytaj: Rockmani są za ACTA? No to pośpiewajmy