ACTA: Prace nad traktatem nie będą zamrożone

27-03-2012, 17:06

Prace nad ACTA nie zostaną wstrzymane poprzez kolejne odesłanie porozumienia do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Korzystną decyzję w tym zakresie podjęła komisja INTA.

Wczoraj Dziennik Internautów informował o ważnym wydarzeniu dotyczącym ACTA. Komisja Parlamentu Europejskiego odpowiedzialna za handel międzynarodowy (INTA) miała zdecydować o ewentualnym odesłaniu traktatu do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS).

Samo sprawdzenie ACTA przez ETS jest jak najbardziej pożądane i Trybunał to zrobi na wniosek Komisji Europejskiej. Nie byłoby natomiast dobrze, gdyby komisja Parlamentu odesłała ACTA do ETS. Oznaczałoby to zamrożenie prac nad ACTA w Parlamencie. Wówczas moglibyśmy się obawiać, że opinia publiczna zapomni o obawach związanych z ACTA i porozumienie wróciłoby do prac Parlamentu z opóźnieniem. Być może prace te nie byłyby wówczas zauważone i twórcy ACTA po raz kolejny wykorzystaliby brak czujności opinii publicznej.

Dziś komisja INTA zdecydowała, że prace będą szły normalnym trybem. Za taką opcją głosowało 21 europosłów, a tylko 5 chciało odesłania traktatu do ETS. Teraz należy się spodziewać, że poseł sprawozdawca ds. ACTA David Martin przedstawi szkic raportu. Powinno to nastąpić 25 kwietnia. Na jego podstawie komisja INTA opracuje swoje rekomendacje.

ACTA będzie też przedmiotem prac innych komisji: Przemysłu, Prawa, Wolności Obywatelskich i Rozwoju. W komisji prawa (JURI) sprawozdawcą będzie Marielle Gallo - ta sama europosłanka, która przyczyniła się do przyjęcia kontrowersyjnej rezolucji PE w zakresie ochrony własności intelektualnej, nazywanej raportem Gallo.

Zadowolenie z wyników dzisiejszego głosowania wyraziła m.in. grupa obywatelska La Quadrature du Net, która od lat obserwuje prace nad ACTA. Zdaniem przedstawicieli LQDN mamy pierwszy dowód na to, że w Parlamencie Europejskim działają nie tylko siły sprzyjające ACTA.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930