ABI - gwarantem właściwego stosowania przepisów o ochronie danych osobowych - konferencja 23 lutego br.

PATRONAT MEDIALNY 22-02-2016, 12:35

Ocenie nowej roli i pozycji administratorów bezpieczeństwa informacji (ABI) niemal rok po wprowadzeniu zmian w tym zakresie poświęcona będzie konferencja organizowana 23 lutego 2016 r. w Warszawie przez GIODO oraz Akademię Leona Koźmińskiego.

Przepisy ustawy o ochronie danych osobowych przez wiele lat w sposób bardzo lakoniczny regulowały status i zadania administratorów bezpieczeństwa informacji (ABI). Sytuacja zmieniała się 1 stycznia 2015 r., gdy weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie danych osobowych. W znacznym stopniu zwiększyła one rolę ABI i wzmocniła jego pozycję.

Podejmując decyzję o powołaniu ABI na zasadach określonych w ustawie o ochronie danych osobowych, administrator danych pozyskuje dla swojej organizacji osobę, która ze względu na posiadaną wiedzę z zakresu ochrony danych osobowych będzie mogła zadbać o kompleksowe zapewnianie przestrzegania przepisów o ochronie danych osobowych, w tym o należyte zabezpieczenie danych

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) postrzega ABI jako swojego sojusznika. Chcielibyśmy, żeby taka osoba była w pewnym sensie łącznikiem między GIODO a administratorem danych. Powinna ułatwić administratorowi wykonywanie zadań, wspierać go merytorycznie i organizacyjnie – mówi dr Edyta Bielak-Jomaa, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Jak w praktyce kształtuje się powoływanie i funkcjonowanie ABI, po roku od wzmocnienia jego roli i zmiany statusu? Czy przepisy prawa w tym zakresie są wystarczająco precyzyjne i nie rodzą problemów interpretacyjnych? Między innymi na te tematy dyskutować będą uczestnicy konferencji organizowanej 23 lutego 2016 r. w Warszawie przez GIODO oraz Akademię Leona Koźmińskiego z okazji obchodów X Dnia Ochrony Danych Osobowych.

Wydarzenie to będzie także okazją, by omówić ciążące na ABI obowiązki, jak np. prowadzenie rejestru zbiorów danych czy dokonywanie sprawdzeń, w tym tych realizowanych na zlecenie GIODO.

Szczegółowe informacje na temat konferencji są dostępne na stronie internetowej GIODO (www.giodo.gov.pl) oraz pod linkiem http://www.kozminski.edu.pl/abi/.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930