Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oszacowało już łączną kwotę dofinansowań dla przedsiębiorców w okresie 2014-2020. Na wsparcie polskich firm przeznaczone zostanie około 80 mld zł. W pierwszej kolejności wspomagane będą projekty związane z działaniami naukowymi, rozwojem technologicznym oraz tzw. inteligentnymi specjalizacjami.
reklama
MIR podaje, że na największe dofinansowanie w nowym okresie programowania mogą liczyć małe i średnie przedsiębiorstwa, a ich głównym źródłem będą regionalne programy operacyjne (RPO). W ramach RPO preferencyjnie traktowane będą projekty poprawiające działalność przedsiębiorstw i przyczyniające się do zwiększania ich konkurencyjności.
W zakresie innowacji i prac badawczo-rozwojowych możliwe będzie otrzymanie dofinansowania tylko na projekty wpisujące się w inteligentną specjalizację danego regionu. Inteligentna specjalizacja to obszar, który będzie najważniejszy w ramach programu operacyjnego danego województwa. Dla województwa mazowieckiego będzie to np. bezpieczna żywność, inteligentne systemy zarządzania, nowoczesne usługi dla biznesu i wysoka jakość życia.
Poza RPO przedsiębiorcy będą mogli starać się o wsparcie w ramach programów krajowych Inteligentny Rozwój (PO IR) i Polska Wschodnia (PO PW). PO IR wspierać będzie innowacyjne produkty, usługi i technologie, PO PW ma zaś zwiększyć konkurencyjność województw lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego w skali kraju. Na przedsiębiorczość zostaną przeznaczone także środki z programów Wiedza Edukacja Rozwój i Infrastruktura i Środowisko.
– Warto już teraz zacząć przygotowania do nowej perspektywy finansowej, bo złożenie wniosku w jednym z pierwszych naborów znacząco zwiększa szansę na uzyskanie dofinansowania – podpowiada Jan Kordasiewicz z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz.
Istotną zmianą w nowej perspektywie finansowej jest planowane szersze zastosowanie instrumentów zwrotnych (takich jak poręczenia i gwarancje kredytowe, pożyczki, mikropożyczki, połączenia dotacji z kredytem). Pieniądze uzyskane w ramach unijnej pomocy będą więc prawdopodobnie częściej zwracane do puli wszystkich środków i będą mogły zostać przydzielone ponownie innemu przedsiębiorcy. Pierwszych naborów w ramach nowej perspektywy przedsiębiorcy mogą spodziewać się na początku 2015 roku.
Partnerem sekcji Startupy jest PizzaPortal.pl - startup, który powstał w 2010 roku, a od 2012 roku stał się częścią grupy Delivery Hero - holdingu ułatwiającego zamawianie jedzenia na całym świecie. Wgryź się w sukces razem z PizzaPortal.pl!
Masz problem lub pytanie dotyczące biznesu? Wyślij je na startup@di24.pl
Zapisz się na newsletter dla startupów:
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|