561 mln euro kary dla Microsoftu za niepromowanie alternatywnych przeglądarek

06-03-2013, 13:35

Monopol Internet Explorera to już historia, ale Microsoft i tak dostanie 561 mln euro kary za naruszenie porozumienia o ekranie wyboru przeglądarek, które niegdyś miało ten monopol ograniczyć.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


561 mln euro kary

Komisja Europejska poinformowała dziś o nałożeniu wysokiej kary na Microsoft - aż 561 mln euro. Jest to kara za naruszenie zobowiązań jeszcze z roku 2009. Dziś sprawa wydaje się odległa i mało znacząca, ale kiedyś te zobowiązania były początkiem prawdziwej rewolucji.

W roku 2009 niekwestionowanym liderem na rynku przeglądarek był Internet Explorer, który służył do przeglądania internetu połowie internautów. Firefox miał około 1/3 rynku, a Chrome miało dopiero roczek i wydawało się absolutnie niszowym produktem.

Microsoft był wtedy monopolistą postrzeganym jako ktoś, kto popsuł cały internet. Jego przeglądarka była niezgodna ze standardami, ale jako produkt powiązany z czołowym systemem operacyjnym narzucała całemu internetowi obowiązek tworzenia stron pod IE. Komisja Europejska dość długo szarpała się z Microsoftem, by wreszcie pod groźbą kary skłonić go do porozumienia.

Właśnie w roku 2009 zawarto porozumienie, które wprowadziło do Windowsa ekran wyboru przeglądarek. Użytkownicy z Europy, łącząc się z internetem, mogli zobaczyć powiadomienie o możliwości pobrania przeglądarki innej niż Internet Explorer. Zgodnie z porozumieniem ekran miał być wyświetlany do roku 2014. 

zrzut

Umowa to umowa...

Niestety, jak ustaliła Komisja Europejska, Microsoft nie dostarczył ekranu wyboru przeglądarek z oprogramowaniem Windows 7 Service Pack 1, które zostało wydane w lutym 2011 roku. Od marca 2011 aż do lipca 2012 roku ekran wyboru przeglądarek nie był wyświetlany wszystkim użytkownikom Windowsa, zatem Microsoft nie realizował warunków porozumienia.

Komisja Europejska uruchomiła w ubiegłym roku postępowanie w tej sprawie. Microsoft tłumaczył, że problem wynikał z usterki technicznej. 

Postępowanie zakończyło się dzisiaj nałożeniem kary. Komisja Europejska podkreśliła, że był to pierwszy raz, gdy musiała ukarać jakąś firmę za niespełnienie zobowiązań wynikających z wcześniejszego porozumienia. W obliczaniu wysokości kary uwzględniono wagę i okres trwania naruszenia, odstraszający skutek grzywny i okoliczność łagodzącą - fakt, że Microsoft dostarczył Komisji informacje ułatwiające postępowanie.

Ekran wyboru ciągle potrzebny?

Sonda
Czy ekran wyboru przeglądarek w Windowsie jest jeszcze potrzebny?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Trudno powiedzieć jakie dziś jest znaczenie ekranu wyboru przeglądarek, ale jeszcze w zeszłym roku uznawano je za duże. Mozilla szacuje, że mogła stracić od 6 do 9 mln pobrań Firefoksa z powodu usterki technicznej Microsoftu.

W sondzie przeprowadzonej w lipcu ubiegłego roku w Dzienniku Internautów na pytanie "Czy ekran wyboru przeglądarek w Windowsie jest jeszcze potrzebny?" 55,6% ankietowanych odpowiedziało  "tak". Obok zamieszczamy podobną sondę, chcąc ustalić, czy Wasze zdanie w tej kwestii się zmieniło.

Czytaj także: Nowa Opera dla Androida bardzo pozytywnie zaskakujeSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.