5 spektakularnych upadków internetowych biznesów

29-06-2014, 12:23

Biznes internetowy to duże ryzyko. Choć bariera wejścia jest znikoma, zmieniające się błyskawicznie trendy sprawiają, że część lubianych witryn odchodzi w niepamięć. Przykładów spektakularnych upadków nie trzeba szukać daleko.

Wgryź się w biznes z PizzaPortal.pl

Grono.net

Serwis społecznościowy Grono.net powstał w 2004 roku i na rynku zdołał utrzymać się przez 8 lat. Przez długi okres była to największa usługa społecznościowa w Polsce, a w 2007 roku w portalu utworzonych było 1,6 milionów kont. Kolejne lata przyniosły jednak Naszą-Klasę, a później Facebooka - witryny, które z powodzeniem zastąpiły komunikacyjne funkcje Grona i ostatecznie sprawiły, że serwis zniknął z rynku.

Ahoj.pl

Ahoj.pl, powstały w roku 2000, był pierwszym w pełni polskim portalem z prawdziwego zdarzenia. Ponieważ dekadę temu nikt nie myślał o generowaniu treści przez samych użytkowników, co dziś jest standardem w przypadku witryn społecznościowych, olbrzymie koszty pochłaniało tworzenie nowych treści. Ahoj.pl nie przetrwał nawet roku - ze względów finansowych portal zamknięto w marcu 2001 roku.

Color

Nawet najlepszym zdarzają się czasem nieudane projekty. Firma rozwijająca aplikację mobilną Color zdołała zgromadzić 41 mln dol. od inwestorów, zanim jeszcze pokazała jakiekolwiek narzędzie. Zaufanie do znanych twórców niestety w tym przypadku zawiodło. Projekt szybko opuścił założyciel Peter Pham, a krótko po nim dyrektor ds. produktu DJ Patil. Po udostępnieniu narzędzia mało kto faktycznie się nim interesował.

Flooz.com

Uruchomiony w 1999 roku projekt Flooz miał promować cyfrową walutę, którą użytkownicy zdobywali w różnego rodzaju programach partnerskich. Było to krótko przed pęknięciem bańki internetowej - wtedy jeszcze rozwiązanie mogło sobie pozwolić na głośną reklamę w telewizji, gdzie usługę promowała Whoopi Goldberg. Niestety entuzjazmu twórców nie podzielili sami internauci, którzy nie byli zainteresowani cyfrową walutą, przy okazji wykorzystywaną też do prania brudnych pieniędzy.

Pets.com

Pęknięcie bańki internetowej wyeliminowało z rynku również serwis Pets.com, który zamknięto zaledwie dwa lata po starcie. W tym czasie Pets.com zdołało „przepalić” aż 300 mln dol. zdobytych od inwestorów. To się nazywa tempo.

 

Partnerem sekcji Startupy jest PizzaPortal.pl - startup, który powstał w 2010 roku, a od 2012 roku stał się częścią grupy Delivery Hero, holdingu ułatwiającego zamawianie jedzenia na całym świecie. Wgryź się w sukces razem z PizzaPortal.pl!

Masz problem lub pytanie dotyczące biznesu? Wyślij je na startup@di24.pl

Zapisz się na newsletter dla startupów:Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag upadektag startupytag Petstag Grono.nettag Flooztag e-biznestag Colortag biznestag Ahoj
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031