400 mln kont Google+ i to nie koniec - Google przejmuje Snapseed

18-09-2012, 14:01

Google+ przekroczyła próg 400 mln użytkowników, a nastąpiło to w momencie, gdy firma Google kupiła Nik Software, dostawcę m.in. aplikacji Snapseed do łatwego nakładania efektów na zdjęcia. Niewykluczone, że właśnie zdjęcia będą silnikiem wzrostu dla Google+.

Spotkałem się kiedyś ze stwierdzeniem, że tak naprawdę pierwszym udanym serwisem społecznościowym nie był ani Facebook, ani MySpace, ale... Flickr, serwis kojarzony wyłącznie z fotografią. Spostrzeżenie to zrozumie każda osoba, która kiedyś korzystała z Flickra. Co prawda, w centrum Flickra zawsze były zdjęcia, ale ludzie korzystali i korzystają z tego serwisu na sposób społecznościowy, dokumentując zdjęciami swoje życie i dyskutując o tym. 

Czytaj: Facebook przejmuje Instagrama

Często można spotkać się z tezą, że rozwój Facebooka i Google+ w pewnej mierze zależy od "uchodźców z Flickra". Dobra fotografia ożywia serwis społecznościowy, napędza odsłony, może wywołać dyskusję, utrwala istotne wydarzenia. Google miała tego świadomość, zatem umożliwiła publikowanie dużych zdjęć, a interfejs Google+ zaprojektowano tak, aby eksponować obrazy. Facebook też stopniowo wprowadzał wyższe rozdzielczości, a bardzo znamienny był zakup przez społecznościowego giganta usługi Instagram, ułatwiającej dodawanie efektów do zdjęć. 

Wczoraj Vic Gundotra z Google (człowiek stojący za Google+) ogłosił przejęcie firmy Nik Software, która dostarcza różne aplikacje fotograficzne dla Maka, Windowsa oraz iOS. Najbardziej znanym jej produktem jest Snapseed, nieporównywalny z Instagramem, jeśli chodzi o popularność, ale porównywalny pod kątem funkcjonalności i będący niewątpliwie udanym produktem.

Nie wiadomo, ile Google zapłaci za Nik Software, natomiast cel zakupu wydaje się oczywisty.

Sonda
Lubisz aplikacje do łatwego nakładania efektów na zdjęcia?
  • nie, wolę rozbudowane edytory
  • nie, nie nakładam efektów
  • tak, uwielbiam to
  • korzystam od czasu do czasu
wyniki  komentarze

- Chcemy pomóc naszym użytkownikom tworzyć fotografie, które oni absolutnie kochają, i z naszego doświadczenia wynika, że Nik zrobi to lepiej niż ktokolwiek - stwierdził Gundotra. Wydaje się zatem, że aplikacje Nik staną się częścią Google+. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że integracja między usługami Nik i Google może być zarówno bardzo głęboka, jak i powierzchowna. Ciekawie będzie zobaczyć, jak Google wykorzysta ten potencjał i jak to się ma do tego, co Facebook robi z Instagramem.

Wpis, jaki zamieścił na Google+ Vic Gundotra, zawierał jeszcze jedną ciekawostkę. Przedstawiciel Google stwierdził, że społecznościowa usługa Google przekroczyła 400 mln zarejestrowanych kont, a liczba użytkowników aktywnych miesięcznie przekracza 100 mln.

Wzrost Google+ jest imponujący, trzeba to przyznać. Ponadto Google+ ma pomysły na dalszy rozwój, o czym świadczy przejęcie Nik Software. Google+ ma też ciekawy atut - nie musi się martwić inwestorami tak bardzo, jak Facebook. Google w przeciwieństwie do Facebooka nie polega w 100% na usłudze społecznościowej, co daje możliwość bardziej beztroskiego eksperymentowania na gruncie social media.

Czytaj: Twitter podstawia nogę Instagramowi. Ucierpimy na tym wszyscy


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy