3 miliony nowych próbek złośliwego oprogramowania na Androida w 2017 roku. Jaki będzie rok 2018?

W roku 2017 odkryto ponad 3 miliony nowych próbek złośliwego oprogramowania na system Android. Każdego dnia analitycy dodawali więc do puli średnio 8 225 próbek złośliwego oprogramowania na system operacyjny Android.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Wyłącznie w minionym roku dostawcy rozwiązań antywirusowych odkryli ponad 700 000 aplikacji naruszających wytyczne sklepu Google Play, co stanowi wzrost o 70% w porównaniu z rokiem 2016. Wśród złośliwych aplikacji znalazły się tzw. copycats – aplikacje zawierające niedozwolone treści i złośliwe oprogramowanie, wyglądające jak aplikacje legalne. Statystyki pokazują, że złośliwe aplikacje mogą przeniknąć do sklepu mimo stosowania różnego typu zabezpieczeń.

Użytkownicy powinni więc upewnić się, że zainstalowali na swoim urządzeniu aplikację zabezpieczającą, która umożliwi wykrycie tych zawierających złośliwe funkcje na czas. Aplikacja zabezpieczająca powinna także zawierać skaner wirusów, który sprawdza urządzenie korzystające z systemu Android pod kątem koni trojańskich, wirusów oraz innego typu złośliwego oprogramowania.

Pomimo chwilowego nieznacznego spadku ilości próbek wirusów, wciąż utrzymuje się ogólna tendencja wzrostowa. W odniesieniu do najnowszej wersji systemu Android jego twórca stara się, by aktualizacje były dostępne dla wszystkich użytkowników szybciej niż miało to miejsce do tej pory. „Meltdown” i „Spectre”, bieżące przykłady ataków, pokazały, że należy jeszcze raz przemyśleć obraną strategię.

Coraz częściej wykrywane są luki w zabezpieczeniach i dzieje się to w niespotykanym dotąd tempie. Najbardziej narażone są w tym wypadku smartfony. Wypuszczając na rynek wersję Android 8.0, firma Google wprowadziła rozwiązanie Project Treble. Dzięki niemu deweloperzy systemu Android zbliżają się do celu dostarczania użytkownikom aktualizacji szybciej i w bardziej zrównoważony sposób. Oznacza to, że modele Pixel i Nexus nie będą już jedynymi modelami, dla których aktualizacje są dostępne na wyciągnięcie ręki. Treble to interfejs łączący ramy systemu operacyjnego Android z modyfikacjami dostawcy. Oznacza to, że wszelkie istotne informacje dotyczące sprzętu, takie jak sterowniki dla mikroukładu, są dostępne od ręki. Dzięki temu producenci smartfonów mają możliwość szybkiego dostarczania aktualizacji dla systemu Android bez konieczności ich spersonalizowania z uwzględnieniem własnych wymogów w pierwszej kolejności.

Dostawcy sami decydują o dołączeniu do Project Treble. Jest on z założenia dostępny dla każdego smartfona dostarczanego na zasadzie ex-works z systemem Android 8. Jednak wsteczna aktualizacja do systemu Android 8 nie gwarantuje uczestnictwa w nim, ponieważ twórca pozostawia dostawcom decyzję o tym, czy funkcja będzie dostępna w przypadku aktualizacji. Dlatego też kupując nowy smartphone z systemem operacyjnym Android należy sprawdzić, czy jest on wyposażony w Android w wersji 8 lub wyższej. Dzięki temu w przypadku pojawienia się luk w zabezpieczeniach, znanych na przykład z historii o Spectre, urządzenie będzie miało zapewnioną niezwłoczną aktualizację.

 

 Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.