28 stycznia Dniem Ochrony Danych Osobowych

PATRONAT MEDIALNY 23-01-2009, 15:02

Już po raz trzeci 28 stycznia w Polsce obchodzimy Dzień Ochrony Danych Osobowych. W 2009 roku jego tematem przewodnim jest ochrona danych osobowych w dobie rozwoju nowoczesnych technologii.

W tym okresie Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, Michał Serzycki szczególną uwagę poświęci szeroko rozumianym zagrożeniom, jakie dla prywatności niesie ze sobą internet, a także zagadnieniom dotyczącym bezpieczeństwu dzieci i młodzieży w sieci oraz ochronie danych osobowych klientów banków.

Tematyka ta, a zwłaszcza wymagające obecnie pilnego uregulowania bezpieczeństwo danych osobowych w internecie, jest o tyle istotna, że rozwój nowoczesnych technologii umożliwiających zdobywanie i łączenie wielu informacji o każdym z nas rodzi poważne zagrożenia dla prawa do prywatności i ochrony naszych danych osobowych.

Ustanowienie Dnia Ochrony Danych przez Radę Europy

Michał Serzycki
fot. GIODO - Michał Serzycki
Decyzja o ustanowieniu Dnia Ochrony Danych Rady Europy zapadła 26 kwietnia 2006 r. Wówczas Komitet Ministrów Rady Europy zdecydował, że będzie on obchodzony co roku 28 stycznia, czyli w rocznicę otwarcia do podpisu Konwencji 108 Rady Europy z 28 stycznia 1981 r. w sprawie ochrony osób w zakresie zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych - najstarszego aktu prawnego o zasięgu międzynarodowym, kompleksowo regulującego zagadnienia związane z ochroną danych osobowych.

Decyzję taką podjęto dla podkreślenia wagi odpowiedniej ochrony danych, których przetwarzanie jest stale obecne w życiu wszystkich obywateli – w pracy, w ich stosunkach z organami administracji, w służbie zdrowia, przy nabywaniu dóbr i usług, w czasie podróży czy surfowania w internecie.

Zamiarem Rady Europy było ponadto uwrażliwienie obywateli na ochronę danych, a także poinformowanie ich o przysługujących im prawach oraz o dobrych praktykach, co powinno ułatwić im skuteczniejsze ich egzekwowanie.

W tym celu zaproponowano, aby w całej Europie w Dniu Ochrony Danych, który ma mieć również wymiar symboliczny, odbywały się różnorodne imprezy umożliwiające zarówno edukowanie i informowanie obywateli w zakresie ich praw i obowiązków oraz zagrożeń związanych z przetwarzaniem danych osobowych, jak i wymianę poglądów między osobami zawodowo zajmującymi się ochroną danych.

Obchody Dnia Ochrony Danych Osobowych w Polsce

Po ustanowieniu Dnia Ochrony Danych Rady Europy, Polska podjęła decyzję o przyłączeniu się do tej inicjatywy.

W naszym kraju organizacją Dnia Ochrony Danych Osobowych zajął się Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO), przyłączając się do tej inicjatywy, po raz pierwszy zorganizował obchody Dnia w Polsce w 2007 r. Z tej okazji specjalne spotkania odbyły się zarówno w kraju, jak i w Brukseli.

Kalendarz wydarzeń w 2009 roku

Choć sam Dzień Ochrony Danych Osobowych przypada 28 stycznia, to w 2009 r. jego obchody zaplanowano na cały tydzień między 26 stycznia a 2 lutego.

Kalendarz wydarzeń przedstawia się następująco:

  • 26 stycznia – wieczorem (godz. 19.00) w Brukseli w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej będzie miało miejsce spotkanie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, Michała Serzyckiego z posłami do Parlamentu Europejskiego, przedstawicielami Komisji Europejskiej oraz innych polskich i unijnych instytucji

  • 27 stycznia – w tym dniu przewidziane jest wystąpienie GIODO podczas obrad Klubu Polskiego w Parlamencie Europejskim w Brukseli; będzie ono poświęcone bezpieczeństwu danych osobowych w Internecie

  • 28 stycznia:

    Dzień Otwarty w Biurze GIODO – w tym czasie między godz. 10.00 a 15.00 na parterze w siedzibie GIODO (ul. Stawki 2, Warszawa) ustawione zostaną stoiska informacyjne, przy których pracownicy Biura GIODO będą udzielać informacji z zakresu ochrony danych osobowych oraz pracy Biura GIODO; rozdawane będą materiały informacyjno-promocyjne, przeprowadzana będzie też kampania edukacyjna dla dzieci; podczas spotkania z nimi przewidziano też min. projekcję filmów o tematyce związanej z zagrożeniami, jakie niesie ze sobą korzystanie z Internetu, przeprowadzenie konkursu wiedzy o bezpiecznym użytkowaniu Internetu z nagrodami oraz ogłoszenie konkursu dla uczniów

    podpisanie porozumienia o wspólnym działaniu GIODO i Związku Banków Polskich na rzecz podnoszenia standardów ochrony danych osobowych i prawa do prywatności w działalności bankowej – będzie ono miało miejsce o godz. 11.30 podczas organizowanej przez ZBP konferencji "Dobre praktyki przetwarzania danych osobowych w bankach - spojrzenie praktyków" (Warszawa, hotel Nowotel przy ul. Marszałkowskiej)

  • 2 lutego – spotkanie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, Michała Serzyckiego z przedsiębiorcami zrzeszonymi w Amerykańskiej Izbie handlowej w Polsce, które poświęcone będzie bezpieczeństwu danych osobowych w internecie

Dziennik Internautów jest patronem medialnym Dnia Ochrony Danych Osobowych 2009.

Zapraszamy na stronę Generalnego Inspektora Danych Osobowych.


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31