1,8 Mbps w Erze jeszcze w tym roku

22-03-2006, 14:43

Podczas trwających targów Intertelecom w Łodzi Polska Telefonia Cyfrowa (PTC) zaprezentowała technologiczne możliwości wprowadzenia standardu HSDPA w swojej sieci UMTS. HSDPA to technologia pozwalająca na przyspieszenie transmisji danych w sieciach trzeciej generacji (UMTS) początkowo do 1,8 Mbps, a docelowo nawet do 14,4 Mbps.

PTC poinformowała, że jeszcze w tym roku jej sieć UMTS zostanie oparta na technologii HSDPA. Zapewni to wzrost prędkości bezprzewodowej transmisji danych w zasięgu sieci, początkowo do 1,8 Mbps.

Dla klientów firmy korzystających z usługi Blue Connect będzie to oznaczać szybszy bezprzewodowy dostęp do internetu z laptopa, czy komputera osobistego. Jak podaje PTC, obecnie z usługi korzysta ponad 30 tysięcy klientów.

Oczywiście, by móc wykorzystać tak szybki dostęp niezbędna jest specjalna karta obsługująca technologię HSDPA oraz trzeba przebywać w zasięgu sieci. PTC oferuje takie karty - w wersji "HSDPA Ready" - już od listopada ubiegłego roku i obiecuje, że poprzednie wersje kart BC będą podlegać stopniowej wymianie.

Jak podaje operator, UMTS Ery jest dostępny komercyjnie w Warszawie i kilkudziesięciu okolicznych miejscowościach, Łodzi i okolicach, Poznaniu, we Wrocławiu oraz Zakopanem i Szczyrku. Zakończyły się także testy techniczne i wkrótce zostanie ogłoszone uruchomienie sieci UMTS w następnych rejonach: w Krakowie, Trójmieście i na Śląsku. Na start sieci UMTS - w kolejnych miesiącach - czekają ponadto Szczecin, Toruń, Bydgoszcz i Lublin.

PTC zapowiada, że do końca 2006 r., czyli do zakończenia pierwszego etapu budowy sieci UMTS, w zasięgu sygnału UMTS Ery znajdzie się ponad 8 milionów mieszkańców naszego kraju. Z kolei technologia EDGE ma być dostępna w całej sieci GPRS Ery do końca roku 2007, poinformowali przedstawiciele firmy.

W najbliższym czasie, w swojej sieci UMTS, PTC planuje też uruchomienie usług głosowych.

Źródło: PTC
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag PTCtag HSPAtag blueconnect
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031