Europejska Rada ds. Innowacji ogłasza największy w historii program wsparcia dla innowacyjnych projektów i firm. Szansa na rozwój dotyczy zarówno początkujących startupów, jak i dojrzałych przedsiębiorstw z sektora MŚP. Czy Twoja firma ma szansę na te środki?
reklama
W 2025 roku Europejska Rada ds. Innowacji (EIC) przeznaczy ponad 1,4 mld euro na rozwój strategicznych technologii, przełomowych badań i innowacyjnych przedsiębiorstw.
Inicjatywa skierowana jest do naukowców, którzy chcą skomercjalizować swoje wynalazki, start-upów i sektora MŚP z całej UE, w tym z Polski, dając nowe możliwości firmom gotowym wprowadzać na rynek przełomowe rozwiązania i rozszerzać działalność na rynki międzynarodowe.
EIC Pathfinder (budżet 262 mln euro) wspiera zespoły badawcze w realizacji wizjonerskich projektów mogących zmienić oblicze technologii, zapewniając dotacje bezzwrotne do 4 mln euro.
EIC Transition (budżet 98 mln euro) wspiera przekształcanie wyników badań naukowych w praktyczne innowacje. Program jest skierowany do projektów, które wcześniej uzyskały finansowanie w ramach m.in. EIC Pathfinder. Firmy mogą otrzymać dotacje do 2,5 mln euro.
Największy budżet, EIC Accelerator (634 mln euro), przeznaczony jest na rozwój i rozszerzanie działalności innowacyjnych start-upów i MŚP, z dotacjami do 2,5 mln euro i inwestycjami od 0,5 do 10 mln euro.
Nowością jest STEP Scale-Up (300 mln euro), który zapewnia wsparcie kapitałowe w postaci inwestycji w wysokości 10-30 mln euro dla obiecujących przedsiębiorstw ze wszystkich branż, aby pomóc im zabezpieczyć większe prywatne współinwestycje w celu dalszego rozszerzania ich działalności.
O finansowanie w ramach programu EIC Accelerator mogą ubiegać się przedsiębiorstwa każdego typu – start-upy, MŚP, spin-offy oraz małe spółki o średniej kapitalizacji.
W szczególności program STEP Scale-Up skierowany jest do firm zajmujących się strategicznymi technologiami, które mogą uniezależnić Europę od zewnętrznych dostawców oraz napędzać transformację technologiczną w regionie.
Przyszłoroczne rozdanie z programu EIC stanowi niezwykłą okazję dla polskich firm, aby pozyskać unijne fundusze i zrealizować swoje ambitne projekty.
Programy Europejskiej Rady Innowacji na rok 2025 otwierają przed polskimi firmami i zespołami badawczymi ogromne możliwości zdobycia wsparcia na rozwój przełomowych technologii oraz skalowanie działalności na rynkach międzynarodowych. To szansa nie tylko na finansowanie innowacyjnych projektów, ale także na zwiększenie konkurencyjności Polski w kluczowych obszarach, takich jak - zielona energia, komputery kwantowe, technologie kosmiczne czy biotechnologie - mówi Kinga Stanisławska, polska ambasadorka w Europejskiej Radzie ds. Innowacji
W ramach programu EIC Accelerator polskie firmy realizowały i nadal realizują ambitne projekty, które mogą zmienić oblicze wielu branż.
Przykładowo, Firma MagRail (HYPER POLAND) otrzymała 2,5 mln euro na projekt lewitujących pociągów, które mają zwiększyć efektywność transportu kolejowego, zmniejszając emisje i wspierając zrównoważony rozwój.
COMFTQUA (BEIT Sp. z o.o.) zdobyła 2,5 mln euro na opracowanie algorytmów kwantowych, które umożliwią rozwiązywanie skomplikowanych problemów przy użyciu komputerów odpornych na błędy.
Kolejna firma, WIDMO Cities, uzyskała 2,1 mln euro w grancie, aby opracować technologię do precyzyjnego mapowania podziemnej infrastruktury miejskiej, co obniży koszty budowlane oraz zwiększy bezpieczeństwo publiczne.
Dodatkowe informacje o programach i wnioskowaniu o wsparcie dostępne są na stronie Europejskiej Rady ds. Innowacji oraz w Krajowym Punkcie Kontaktowym.
Foto: Freepik
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Szkolenia online ze zwierzętami biją rekordy popularności. Przychody sięgają 120 tys. zł
|
|
|
|
|
|