Zobacz Tears of Steel - czwarty otwarty film Blender Foundation

28-09-2012, 12:15

Kolejny film Fundacji Blendera nie jest animacją 3D, ale filmem z żywymi aktorami, których osadzono w scenerii pełnej niezwykłych efektów wizualnych. Znów udowodniono, że otwarte oprogramowanie do tworzenia filmów i animacji ma potężne możliwości, a prawa autorskie wcale nie są konieczne, by stworzyć coś wspaniałego.

Nadal znajdziemy wiele osób, które uważają, że otwartego oprogramowania nie da się zastosować od profesjonalnego tworzenia grafiki. Od roku 2006 Fundacja Blendera udowadnia, że jest inaczej. Wydaje ona krótkie, finansowane społecznościowo filmy, które są zrobione w całości przy użyciu wolnego oprogramowania. Oczywiście najważniejszym narzędziem jest oprogramowanie Blender do tworzenia grafiki 3D, ale używano też innych narzędzi, takich jak Gimp.

Pierwszym filmem fundacji był Elephants Dream wydany w roku 2006 i stworzony w ramach projektu "Orange". Kolejnym filmem był Big Chuck Bunny - 10-minutowa komedia, nad którą prace rozpoczęto w roku 2007, a wydano ją w roku 2008. W roku 2010 pojawił się film Sintel, będący prostą, ale bardzo poruszającą historią, animowaną niewątpliwie bardzo profesjonalnie. 

Sonda
Podobał ci się film "Tears of Steal"?
  • absolutne mistrzostwo!
  • ujdzie w tłoku
  • amatorka, nic szczególnego
wyniki  komentarze

Najnowsza produkcja Fundacji to Tears of Steel - pierwszy film, w którym widzimy żywych aktorów. Akcja rozgrywa się w świecie, w którym ludzie toczą wojnę z maszynami. Jeden z bohaterów dokonuje czegoś w rodzaju podróży w przeszłość, by pomóc ludzkości. Nie jest to jednak historia tak banalna, jak Terminator, i wcale nie chodzi o dokonywanie mordu w przeszłości. Treść Tears of Steel dotyczy przede wszystkim ludzkich emocji. Po prostu trzeba to zobaczyć. 

Film trwa 12 minut i był finansowany nie tylko przez Fundację Blendera, ale także przez Holenderski Fundusz Filmowy. Ze strony projektu można pobrać wersję Full HD. Jest możliwość pobrania filmu przez BitTorrenta. Celowo nie podajemy linków bezpośrednich, aby nie kierować wszystkich do jednego serwera lub tylko jednej z dostępnych wersji.

Przy okazji twórcy filmu udowodnili, że prawa autorskie nie są niezbędne, aby pobudzić ludzką kreatywność - to tak na marginesie.

Film zostanie wydany również na DVD z dodatkami obejmującymi oprogramowanie i pliki źródłowe. Poniżej kopia z YouTube:

Zobacz: Sintel - otwarty film Blender Foundation


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031