Zimowe wyzwania dla sprzętu elektronicznego

03-12-2010, 19:41

Zimowa aura, z którą mamy obecnie do czynienia, będzie nieuchronnie wiązać się z awariami zasilania. To niedobra informacja dla sprzętu elektronicznego, a zwłaszcza komputerów. Dlatego już teraz warto pomyśleć o zasilaniu awaryjnym urządzeń w domu i firmie. Tym bardziej, że nowoczesne UPS-y nie tylko podtrzymują pracę sprzętu IT, ale także pieców C.O. i pomp wodnych. Dzięki temu nawet długotrwała awaria nie pozbawi nas ciepłej wody i ogrzewania. Zasilanie awaryjne to także sposób na działający telewizor i lodówkę, choćby cała okolica była pozbawiona zasilania przez obfite opady śniegu.

Coraz więcej kierowców pamięta o wymianie opon na zimowe z korzyścią dla wszystkich. Natomiast często bagatelizujemy kwestię sezonowych kłopotów z prądem. A przecież nie jest żadną tajemnicą, że zaniki napięcia mogą uszkodzić sprzęt lub doprowadzić do utraty danych w przypadku awarii peceta. Z drugiej strony, dobrze jest posiedzieć przy działającym kinie domowym i świetle lampki w czasie, gdy zakład energetyczny stara się jak najszybciej naprawić szkody, jakie poczyniła surowa aura - mówi Mariusz Piątkiewicz, Dyrektor ds. Handlu i Marketingu EVER.

>> Czytaj także: Mróz zabija Twoje dane?

W listopadzie br. pierwszymi ofiarami zimy byli mieszkańcy powiatu brzeskiego, dąbrowskiego i tarnowskiego (Małopolska). Silne opady śniegu niemal natychmiast skutkowały awariami linii energetycznych. Niestety, zima to nie jedyny problem rodzimych dostawców energii. Aby za osiem lat nie zabrakło w Polsce prądu, należy zainwestować gigantyczne kwoty w elektrownie. Z naszych szacunków wynika, że nakłady potrzebne na rozwój polskiej elektroenergetyki mogą przekroczyć 50 mld euro do 2030 roku, nie licząc inwestycji sieciowych - podkreśla Wojciech Hann, partner kierujący Zespołem Energii i Zasobów Działu Doradztwa Finansowego Deloitte.

Do niedawna UPS-y kojarzone były głównie z podtrzymywaniem pracy komputerów stacjonarnych, serwerów oraz lokalnych, domowych sieci informatycznych. Z czasem zalety zasilaczy awaryjnych docenili... posiadacze akwariów, zwłaszcza z wyjątkowo cennymi okazami rybek. W razie awarii prądu UPS bez problemu podtrzyma pracę sprzętu natleniającego czy filtrów.

>> Czytaj także: Leasing zasilaczy awaryjnych w 24h

Zasilacz awaryjny może okazać się przydatny również dla użytkowników rolet antywłamaniowych sterowanych elektronicznie. Podniosą się lub opadną, nawet jeśli energia elektryczna przez jakiś czas nie dociera do domu lub mieszkania. To samo dotyczy automatycznych bram wjazdowych. Zdarza się, że mechanizmy otwierające przestają działać po uderzeniu pioruna w czasie burzy. Właściciel auta, który zainwestował w zasilanie awaryjne, nie musi w takiej sytuacji zastawiać auta przed posesją. Brama otworzy się i zamknie pomimo braku prądu w instalacji.

Kolejnymi urządzeniami, które mogą korzystać z zasilania awaryjnego są projektory. W domach i mieszkaniach stanowią one namiastkę sali kinowej, jednak awarie zasilania mogą okazać się dla nich bardzo szkodliwe. Jeśli prąd zostanie wyłączony w czasie, gdy lampa jest nagrzana, może ona nawet ulec pęknięciu. Wymiana na nową wiąże się z wydatkiem rzędu co najmniej kilkuset złotych, nie licząc kosztów pracy serwisu.

>> Czytaj także: Zima groźna nie tylko dla notebooków

Według specjalistów od zasilania gwarantowanego współczesne UPS-y mogą chronić każdy rodzaj domowego sprzętu, który korzysta z energii elektrycznej. Dotyczy to także: telewizorów, lodówek, sprzętu audio czy oświetlenia. Na rynek weszły już także UPS-y do zasilania awaryjnego pieców C.O. i pomp wodnych.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
Tematy pokrewne:  

tag zimatag zasilaczetag UPStag sprzęt komputerowytag awarie
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31