Zawody, które jeszcze nie istnieją

10-09-2018, 16:52

Postęp technologiczny oznacza, że zawody ulegają ciągłej zmianie. Nawet tradycyjne zajęcia w dziedzinie medycyny czy rolnictwa nieustannie ewoluują, aby dostosować się do technologii, które zaczęły odgrywać w nich zasadniczą rolę. Jakich propozycji możemy się niebawem spodziewać na rynku pracy?

Oto lista kilku przykładowych zawodów, do których przygotowują się dzisiejsi młodzi zdolni, a jeszcze być może o tym nie wiedzą:

Zdalny chirurg: w wielu przypadkach chirurdzy nie będą już musieli być fizycznie obecni na sali operacyjnej: zamiast tego będą zdalnie obsługiwać inteligentne maszyny bez potrzeby kontaktu fizycznego z pacjentami.

Specjalista ds. interakcji pomiędzy człowiekiem a robotem: jeżeli roboty mają pracować i żyć wśród ludzi, trzeba będzie je nauczyć, jak podchodzić do skomplikowanej materii ludzkich emocji, podczas gdy ludzie będą potrzebować szkolenia w zakresie skutecznej komunikacji z maszyną.

Architekt rzeczywistości rozszerzonej: rzeczywistość rozszerzona (ang. Augmented Reality, AR) wzbogaca nasze doświadczenia poprzez nakładanie wirtualnych obrazów na te rzeczywiste. Architekci rzeczywistości rozszerzonej będą potrafili na przykład nałożyć w czasie rzeczywistym trójwymiarowe modele budynku na przestrzeń, w której powstanie po to, aby mieć lepsze wyobrażenie tego, jak wkomponuje się w otoczenie.

Deweloper inteligentnych domów: inteligentny dom wymaga ekosystemu dostosowanego do zwyczajów, potrzeb, przestrzeni oraz dynamiki rodziny właściciela. Kreatywni deweloperzy będą mieli za zadanie opracować systemy i algorytmy dostosowane do ogromnej różnorodności unikatowych sposobów funkcjonowania gospodarstw domowych.

Projektant ubrań tworzonych z użyciem technologii druku 3D: ubrania będą w coraz większym stopniu generowane komputerowo, co zrewolucjonizuje proces produkcji. Projektant 3D będzie projektował ubrania, które mogą być w całości wytworzone przez maszyny.

Steve Sully, zastępca dyrektora globalnej agencji rekrutacyjnej Robert Half Technology twierdzi, że na przestrzeni kolejnych 20 lat niemal wszystkie zawody ulegną znacznemu przeobrażeniu w stosunku do ich obecnej postaci. Wynika to z tego, że technologia i Przemysł 4.0 – a zwłaszcza sztuczna inteligencja – rewolucjonizują rynek pracy i umiejętności, na które istnieje zapotrzebowanie. Kluczem jest więc zdolność przystosowania się i uczenie się przez całe życie, dlatego studenci powinni zastanowić się, w jak sposób ich zdolności mogą być przydatne w karierze, jaką ostatecznie wybiorą.

Fundamentalne znaczenie dla wszystkich tych przyszłych zawodów, które będą całkowicie zależne od technologii i systemów połączonych, będzie miało zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa.

Jewgienij Kasperski, dyrektor generalny Kaspersky Lab, twierdzi, że cyberbezpieczeństwo jest dzisiaj ogromnie ważne, a jego znaczenie będzie tylko rosło, ponieważ technologia staje się głównym czynnikiem umożliwiającym istnienie przyszłych zawodów. Od ochrony pacjentów po zapewnienie bezpieczeństwa ludziom na wypadek, gdyby sztuczna inteligencja wymknęła się spod kontroli — cyberbezpieczeństwo powinno być uwzględniane we wszystkich procesach technologicznych, ponieważ przestępcy nadal będą próbować wykorzystywać możliwości stwarzane przez świat, który oplata coraz gęstsza sieć połączeń. Obecnie występuje poważny niedobór wykwalifikowanych pracowników w tym sektorze, dlatego zachęcam studentów, aby rozważyli pracę w tej krytycznej branży.

Źródło: Kapersky Lab


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930