Yahoo wyjdzie z Japonii?

02-03-2011, 23:12

8 miliardów dolarów miałaby dzięki temu zyskać amerykańska firma. Środki te zostałyby przeznaczone na nawiązanie walki z Facebookiem i Google'em, które coraz bardziej się oddalają.

Agencja Reuters, powołując się na swoje źródła, podaje, że Yahoo prowadzi bardzo intensywne rozmowy na temat wyjścia ze spółki joint venture, jaką zawiązała, by móc działać w Japonii. Mówi się, że 35 procent udziałów, jakie amerykańska firma posiada w spółce, zostałoby sprzedane japońskiemu Softbankowi, numerowi trzy na rynku telefonii komórkowej w Państwie Kwitnącej Wiśni.

Miałoby to być częścią porządkowania interesów firmy w Azji. Jej uwaga skupiłaby się zapewne na Chinach, gdzie Yahoo posiada 40 procent udziałów w Alibaba Group. Softbank także jest jej udziałowcem. Amerykańska firma miałaby dzięki tej transakcji uwolnić nawet 8 miliardów dolarów, które przeznaczone by zostały na walkę z Facebookiem i Google'em.

>> Czytaj także: Yahoo zmierza w kierunku spersonalizowanych treści

Sonda
Odwiedzasz stronę Yahoo! Polska?
  • tak
  • nie
  • jeszcze nie
wyniki  komentarze

Softbank zaprzeczył jakoby prowadził rozmowy z Yahoo. Inwestorzy temu komunikatowi wiary nie dali - akcje firmy spadły o 3,6 proc. w obawie, że nie będzie ona w stanie sfinansować ewentualnego przejęcia udziałów. Z kolei akcje Yahoo zyskały 3,7 proc.

Najwyraźniej skierowanie swojej uwagi z Japonii na Chiny zostało przyjęte z zadowoleniem. Rynek japoński jest już dojrzały i dość specyficzny. Przedarcie się ze swoją ofertą bywa trudne. Chiny z kolei jawią się jako eldorado - szybko rośnie liczba internautów, którzy chcą w jak największym stopniu korzystać z tych samych możliwości, jakie mają mieszkańcy innych krajów.

Czy krok ten poprawi sytuację firmy, borykającej się od kilku lat ze spadającą popularnością? Dzięki dyrektor generalnej Carol Bartz udało się znacząco poprawić wyniki finansowe (mimo spadających przychodów), jednak nowych użytkowników nie widać. Mocniejsze zaangażowanie się w Chinach mogłoby przynieść poprawę w obu tych obszarach, dając Yahoo czas i środki finansowe na dokonanie niezbędnych zmian w krajach, gdzie działa już od dawna.

>> Czytaj także: Yahoo zamyka MyBlogLog


Następny artykuł » zamknij

Miasteczko TP już w budowie

Źródło: Reuters, Dziennik Internautów
Tematy pokrewne:  

tag Yahootag Softbanktag Japoniatag Googletag Facebooktag Chiny
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031