Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wszyscy, których interesuje historia Wysp Brytyjskich, zyskają niedługo narzędzie, które pozwoli im skuteczniej szukać materiałów powstałych w latach 1500-1900. Trwają bowiem intensywne prace nad stworzeniem specjalnej wyszukiwarki.

Wyszukiwanie w internecie nie jest rzeczą prostą, zwłaszcza gdy interesują Cię zagadnienia z konkretnej dziedziny. Korzystanie z wyszukiwarek ogólnych zająć może w takich przypadkach znacznie więcej czasu, a efekty i tak są trudne do przewidzenia. Ratunkiem w takiej sytuacji mogą być specjalistyczne narzędzia stworzone z myślą o konkretnych dziedzinach wiedzy.

Sonda
Korzystasz ze specjalistycznych wyszukiwarek?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Jednym z nich jest projekt Connected Histories. Tworzony jest on przez pracowników University of Sheffield we współpracy z 11 innymi instytucjami naukowymi Wielkiej Brytanii. Głównym jego celem jest centralizacja istniejących już baz źródeł z zakresu historii - czytamy w serwisie BBC News. Serwis umożliwi wszystkim zainteresowanym przeszukiwanie zasobów wielu innych serwisów jednocześnie, dając znacznie większą gwarancję, że wyniki wyszukiwania odzwierciedlają większość istniejących zasobów.

Pierwsza faza projektu powinna zostać zakończona do marca 2011 roku. Wtedy też w internecie każdy zainteresowany zyska dostęp do zeskanowanych książek, gazet, manuskryptów, dokumentów genealogicznych, map i obrazów z lat 1500-1900. Projekt obejmować będzie tylko materiały dotyczące historii Wysp Brytyjskich.

Nie jest jednak wykluczone, że z czasem pojawią się tam materiały dotyczące także i innych krajów. Jak mówią bowiem jego twórcy, projekt jest tak tworzony, by można go było w nieskończoność rozwijać. Bardzo wiele zależy od jego popularności.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: BBC News