Windows XP zniknie z firm do 2012 roku?

04-06-2010, 07:27

Wtedy bowiem spora część twórców oprogramowania przestanie tworzyć aplikacje pod kątem zgodności z Windowsem XP. Dwa lata później wsparcie zakończy sam Microsoft, co jest datą absolutnie ostateczną na zmianę systemu.

Mający już blisko 9 lat system operacyjny Windows XP wciąż utrzymuje się na szczycie popularności - korzysta z niego wiele firm oraz osób prywatnych. System ten odniósł na tyle duży sukces, że Microsoft, co jest wydarzeniem bez precedensu, znacznie wydłużył wsparcie techniczne dla systemu - skończy się ono dopiero 8 kwietnia 2014 roku.

>> Czytaj także: Wsparcie dla Windows XP do 2014 roku 

Pojawienie się Visty sytuacji na rynku nie zmieniło. System ten otrzymał wiele negatywnych opinii, co wpłynęło na decyzję użytkowników oprogramowania Microsoftu o rezygnacji z migracji i poczekania na nowy, lepszy system. Dopiero najnowsze dziecko koncernu - Windows 7 - może skłonić część użytkowników do przejścia na kolejny system operacyjny z rodziny Windows.

Firma badawcza Gartner jest zdania, że większość firm powinna zdecydować się na testowanie najnowszego systemu Microsoftu jeszcze w tym roku. Natomiast migrację z Windowsa XP na Windows 7 powinny zaplanować końca 2012 roku.

Sonda
Korzystam z systemu operacyjnego
  • Windows 7
  • Windows Vista
  • Windows XP
  • innego Windowsa
  • innej firmy
wyniki  komentarze

Wtedy bowiem wielu producentów aplikacji zakończy swoje wsparcie dla tego systemu. Nie będą więc powstawały programy i aktualizacje z nim kompatybilne. Nie ulega wątpliwości, że wszystkie firmy powinny zrezygnować z Windowsa XP zanim Microsoft skończy wsparcie dla tego systemu operacyjnego.

Przedsiębiorstwa muszą sobie także odpowiedzieć na kilka dodatkowych pytań. Kiedy zacząć migrację? Czy powinna ona dotyczyć tylko nowych komputerów czy tych używanych także? Co w sytuacji, gdy na horyzoncie pojawi się Windows 8? Dla zwykłego użytkownika są one właściwie bez większego znaczenia, dla firm jednak, zwłaszcza tych dużych, odpowiedzi na nie wiążą się z mniejszymi lub większymi wydatkami.

Starzenie się Windowsa XP może być także dobrym momentem na to, by przyjrzeć się bliżej otwartym systemom operacyjnym, dostępnym najczęściej za darmo, które dodatkowo umożliwiają dostosowanie do indywidualnych potrzeb danej firmy.


Źródło: Gartner
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31