Windows 7 - brak poprawy bezpieczeństwa

30-10-2009, 13:29

W kontekście innowacji bezpieczeństwa nowy system Microsoftu nie ma nic nowego do zaoferowania - twierdzą specjaliści z firmy G Data Software.

Ralf Benzmüller, G Data22 października ruszyła sprzedaż systemu operacyjnego Windows 7, który pozwoli - być może - odbudować nadszarpniętą reputację koncernu, poprzedzająca go Vista nie zdobyła bowiem uznania użytkowników. Tymczasem specjaliści z G Data Software skontrolowali zaimplementowane w systemie mechanizmy zabezpieczeń. Ich wnioski nie napawają optymizmem. Według Ralfa Benzmüllera, dyrektora laboratorium G Data w Bochum, Windows 7 nie oferuje żadnych innowacyjnych metod zabezpieczeń, a wprowadzone zmiany mają charakter czysto kosmetyczny.

W przypadku użytkowników indywidualnych Microsoft podjął starania o ułatwienie obsługi technologii przeniesionych z Windows Vista, pozostawiając przy tym sporo niedociągnięć. Nieco lepiej zabezpieczone wydają się wersje przeznaczone dla przedsiębiorstw, co obrazuje zamieszczona niżej tabela. Specjaliści G Data krytykują jednak wbudowany w system firewall i program Windows Defender, które ich zdaniem niedostatecznie chronią użytkowników.

Mechanizmy ochrony dla różnych wersji systemu Windows 7
fot. G Data - Mechanizmy ochrony dla różnych wersji systemu Windows 7
Benzmüller zwraca uwagę także na fakt, że bez zmian pozostawiono kontrolę konta użytkownika, która ze względu na różne poziomy jest podatna na nadużycia. Poważny problem stanowią rozszerzenia nazw plików, które wciąż nie są wyświetlane, a w konsekwencji oszuści za ikonami nieszkodliwych programów mogą ukrywać złośliwe aplikacje.

Oczekujemy dużych zmian i popraw systemu w przyszłości - podsumowuje swoją wypowiedź dyrektor laboratorium G Data. Nie sposób odmówić mu racji, wiedząc, że pierwsze poprawki bezpieczeństwa dla Windows 7 ukazały się na tydzień przed jego premierą. Na początku 2010 roku specjaliści z G Data planują opublikować raport pt. „Sztuka ochrony danych według Microsoftu”.


Źródło: G Data
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031