Windows 7: 90 milionów sprzedanych kopii

05-03-2010, 11:11

Windows 7 okazał się dla Microsoftu żyłą złota. Nowy system operacyjny, zaledwie cztery miesiące po premierze, ma już połowę udziału w rynku innego systemu operacyjnego tej firmy - Windows Vista.

Windows 7 był systemem operacyjnym wyczekiwanym niezwykle niecierpliwie. Powód był prosty - Vista nie spełniła pokładanych w niej oczekiwań. I to zarówno konsumentów, jak i samego Microsoftu. Wielu użytkowników komputerów wolało nie porzucać świetnie sobie radzącego Windowsa XP na rzecz produktu, który potrzebował dużych zasobów systemowych, by działać. Nie mówiąc już o sporych problemach z kompatybilnością sprzętu i oprogramowania w początkowej fazie. Windows 7 miał być inny.

>> Czytaj więcej: Windows 7 popularniejszy od Harry'ego Pottera

Nowy system operacyjny szybko zaczął zyskiwać na popularności. Już na początku grudnia Dziennik Internautów informował, że co dwudziesty komputer łączący się z internetem korzysta właśnie z Windowsa 7. Firmy jednak ostrożnie podchodziły do zakupów - dla nich bowiem zmiana systemu operacyjnego jest często operacją skomplikowaną oraz kosztowną. Ważnym jest więc, by po migracji wszystko działało, jak przedtem.

Sonda
Czy zamierzasz kupić Windowsa 7?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Koncern z Redmond opublikował właśnie pierwsze oficjalne wyniki sprzedaży - od momentu premiery (czyli przez nieco ponad cztery miesiące) sprzedano 90 milionów kopii Windows 7. Firma chwali się, że Windows 7 jest najlepiej sprzedającym się systemem operacyjnym w historii.

Thenextweb.com zauważa, że wzrost sprzedaży Windowsa 7 odbywa się przede wszystkim kosztem Windowsa XP - ten drugi system stracił od czasu premiery najnowszego OS dziesięć punktów procentowych. Wynika to zapewne z zakrojonej na szeroką skalę akcji sprzedawania nowego systemu wraz ze sprzętem. Konsumenci wykorzystują więc pojawienie się Windowsa 7 do wymiany komputera.

Jak tak dobra sprzedaż przedkłada się na udział Windows 7 w rynku wykorzystywanych systemów operacyjnych? Według Ranking.pl w Polsce w dniach 15.02-21.02.2010 Windows 7 piastował 3 pozycję z 6,83 proc. udziałem w rynku. Polacy wciąż używają przede wszystkim systemu Windows XP - system ten ma 72,61% udziałów. Windows Vista - jak na stosunkowo długi okres obecności na rynku - ma zaledwie 18,79% udziałów.

Na świecie Windows 7 także jest już na 3 pozycji - wykorzystuje go 8,92% internautów - wynika z badania firmy Net Applications. Windows Vista zainstalowany jest na komputerach 16,51% badanych, a Windows XP przoduje z 65,49% udziałem w rynku.

>> Czytaj także: Microsoft: Dobre wyniki finansowe dzięki Windowsowi 7 


Źródło: Windows Blog, Thenextweb.com, Ranking.pl, Net Applications, Dziennik Internautów
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy