Wikipedia traci wolontariuszy. Potrzebuje zmian?

05-08-2011, 11:02

Założyciel Wikipedii oficjalnie przyznał, że spada liczba osób udzielających się przy tworzeniu wolnej encyklopedii. Po części wynika to z przyczyn niezależnych od Wikipedii, ale trzeba też przyznać, że sposób prowadzenia projektu może zniechęcać do pisania lub poprawiania artykułów.

Już w roku 2009 w mediach pojawiły się doniesienia na temat odpływu redaktorów z Wikipedii. Hiszpański badacz Felipe Ortega zauważył, że angielskojęzyczna Wikipedia straciła w pierwszym kwartale 2009 roku 49 tys. redaktorów, podczas gdy rok wcześniej - 4,9 tys.

Dwa lata temu przedstawiciele Fundacji Wikimedia twierdzili, że sytuacja w szeregach redaktorów jest stabilna. To chyba się zmieniło, co ujawnił założyciel Wikipedii Jimmy Wales, rozmawiając z dziennikarzami agencji Assocaited Press. Rozmowa ta miała miejsce przy okazji trwającej konferencji Wikimania w Hajfie (Izrael).

>>> Czytaj: Wikipedia: wykładowcy Politechniki sprawdzą hasła

Wales stwierdził, że Wikipedia "nie uzupełnia swoich szeregów". Nie ma jeszcze kryzysu, ale Wales uważa tę sprawę za istotną. Założyciel Wikipedii przyznał, że powodem odpływu redaktorów mogą być coraz bardziej skomplikowane wytyczne dotyczące tworzenia i edycji artykułów (zob. AP, Wikipedia says it's losing contributors). 

Na ten sam problem wskazywał wspomniany wyżej Felipe Ortega, według którego Wikipedia staje się "wrogim środowiskiem" dla redaktorów. Inni komentatorzy zwracają uwagę na takie problemy, jak skomplikowany mechanizm edycji i kwestie licencyjne zniechęcające do zamieszczania multimediów. Społeczność Wikipedii jest mocno niezorganizowana, co z jednej strony utrudnia działania osobom chętnym do pomocy, a z drugiej strony nie blokuje całkowicie wandalizmu. 

Jimmy Wales zwraca też uwagę na takie zjawiska, które są niezależne od Wikipedii. Po pierwsze wolna encyklopedia rośnie i zmienia się. Jest coraz mniej artykułów do napisania od podstaw, ale trzeba postawić na rozszerzanie istniejących wpisów oraz ich jakość. 

Powodem odejść może być też struktura demograficzna wikipedystów. Wales stwierdził, że typowy redaktor to "26-letni geekowaty" mężczyzna. Ktoś taki z czasem zabiera się za inne przedsięwzięcia, bierze ślub i przestaje udzielać się jako wolontariusz.

Wikipedia może podjąć pewne kroki, aby powstrzymać odpływ redaktorów. Można uruchomić coraz więcej inicjatyw, w ramach których wykładowcy akademiccy będą zachęcać studentów do edytowania Wikipedii. Na taką akcję zdecydowali się m.in. niektórzy wykładowcy Politechniki Warszawskiej.

Zatrzymaniu redaktorów ma służyć także przycisk WikiLove. Dzięki nowemu rozwiązaniu użytkownicy Wikipedii będą mogli składać wyrazy uznania autorom znajdujących się w witrynie artykułów. Do podziękowań w formie tekstowej będzie można załączyć również dowolny obrazek.

>>> Czytaj: 25 tys. euro odszkodowania za usunięcie z Wikipedii


Źródło: AP
  
znajdź w serwisieRSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Grudzień 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 

Reklama:

pożyczki

Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.