Wikipedia nie odpowiada za treść artykułów

05-11-2007, 20:11

Wolna encyklopedia nie jest odpowiedzialna za informacje, jakie w treści jej artykułów zamieszczają internauci - uznał francuski sąd i oddalił pozew trzech prywatnych osób przeciwko fundacji stojącej za przedsięwzięciem.

Pozywający zarzucili Fundacji Wikimedia naruszenie dóbr osobistych po tym, jak na łamach encyklopedia znalazła się informacja, jakoby byli oni gejowskimi aktywistami. Przed sądem zażądali odszkodowania w wysokości 69 tys. euro każdy.

Podczas rozprawy jedna z osób stwierdziła, iż drogą mailową poinformowała wcześniej Fundację o zaistniałej sytuacji, bezskutecznie prosząc o podjęcie kroków, które uniemożliwiłyby ponowne zamieszczanie przez internautów spornych informacji.

Przedstawiciel Wikipedii oświadczył przed sądem, że w podobnych sytuacjach zdecydowane działania podejmowane są natychmiast, jednak w tym konkretnym przypadku żadna wiadomość od pozywających do Wikipedii nie dotarła.

Ostatecznie sąd stwierdził, że Fundacja Wikimedia nie może być pociągana do odpowiedzialności za informacje, jakie znajdują się w jej artykułach modyfikowanych przez tysiące internautów.

Jej rolę porównał do firm hostujących, które (zgodnie z francuskim prawem) nie są zobowiązane do stałej kontroli utrzymywanych na ich serwerach stron internetowych, a tym samym nie odpowiadają za nielegalne treści, które publikowane są bez ich wiedzy.

Wandalizm jest problemem, z którym twórcy wolnej encyklopedii borykają się niemal od samego początku istnienia projektu.

Administratorzy próbują ograniczać zjawisko na różne sposoby, m.in. poprzez czasowe ograniczenia w edycji tych haseł, które są celem częstych ataków. Ze względu na otwarty charakter Wikipedii, problemu całkowicie wytępić się jednak nie da.

Następny artykuł » zamknij

Google Phone to Android

Tematy pokrewne:  

tag Wikipediatag encyklopedie internetowe
  
znajdź w serwisie

RSS  


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy