W Polsce już można "płacić komórką"

11-09-2007, 19:20

Dziś ruszyła pierwsza na polskim rynku usługa umożliwiająca dokonywanie płatności przy wykorzystaniu telefonu komórkowego. Mogą z niej korzystać użytkownicy marek Plus, Simplus i Sami Swoi, ale na razie na dosyć ograniczonym obszarze i w niewielkiej liczbie punktów.

Płatności przez komórkę w Polsce to efekt współpracy podjętej zaoferowana przez Polkomtel S.A. - operatora sieci Plus, oraz spółkę mPay S.A., która od wielu miesięcy przygotowywała się do oficjalnego wejścia na rynek, m.in. uzyskując w styczniu br. zgodę Prezesa Narodowego Banku Polskiego na prowadzenie systemu autoryzacji i rozliczeń płatności mobilnych.

- To jest doskonały moment na wprowadzenie tej usługi. - uważa Adam Glapiński, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Polkomtel S.A. - Stajemy się coraz bardziej wyedukowanym społeczeństwem, dynamicznie wzrasta poziom naszego PKB. Jestem przekonany, ze mobilne płatności to usługa, która przyczyni się do rozwoju biznesu w Polsce, bowiem każde ułatwienie w przepływie środków finansowych, towarów i usług powoduje rozwój oraz pozytywnie wpływa na wzrost gospodarczy.

Usługa oferowana w sieciach Polkomtel S.A. umożliwia dokonanie płatności za pomocą telefonów komórkowych, podobnie jak przy użyciu kart płatniczych. Transakcje mogą być realizowane zarówno w tradycyjnych punktach sprzedaży, jak i przez internet, wymagają jednak od klienta przedpłaty na konto założone wcześniej w mPay.

Początkowo usługa "zapłaty telefonem" będzie dostępna przede wszystkim na rynku mikropłatności, gdzie możliwości płacenia kartą są ograniczone, np. w restauracjach fast food, kawiarniach, salonikach prasowych, na parkingach, czy też automatach z napojami i przekąskami. Lista kilkudziesięciu punktów handlowych akceptujących tego typu płatności dostępna jest na stronach mPay.

System, wykorzystujący technologię NFC, zapewnia obsługę wszystkich istniejących na rynku modeli telefonów komórkowych.

Co ważne, z usługi mogą korzystać również osoby nieposiadające konta bankowego, muszą jednak posiadać konto w sieci Plus. Jeśli spełniamy powyższy warunek i chcemy założyć sobie konto należy najpierw dokonać przelewu dowolnej kwoty na wskazany na stronach mPay rachunek, w tytule transakcji wpisując swój 9-cyfrowy numer telefonu komórkowego. Po otrzymaniu wpłaty system mPay automatycznie założy takiej osobie konto - nowy użytkownik zostanie o tym powiadomiony poprzez SMS. Następnie trzeba jeszcze aktywować usługę dzwoniąc pod numer *145# lub *145 i ustalając swój kod PIN.

Konto może założyć nam również inny użytkownik systemu, transferując pieniądze na nasz numer telefonu lub dodając nas do swojego konta w systemie mPay. Szczegóły dotyczące zakładania konta znajdziecie na stronach mPay.

Kiedy chcemy zapłacić za wybrany towar lub usługę, najpierw należy upewnić się, czy w danym punkcie można skorzystać z płatności mPay (odnośnik do listy sprzedawców) - zwykle miejsce takie jest oznaczone logo mPay. Następnie wystarczy połączyć się z systemem mPay wprowadzając w telefonie odpowiedni kod z danymi transakcji, np. *145*IDsprzedawcy*kwota#. Towar otrzymamy po potwierdzeniu sprzedawcy przez mPay realizacji transakcji.

Wykonanie transakcji w systemie mPay jest obecnie bezpłatne. Za przekazanie środków pieniężnych w kraju, pomiędzy osobami prywatnymi, mPay pobiera opłatę w wysokości 50 groszy. Użytkownik zapłaci także za połączenia z numerami mPay - będzie to kwota zgodna cennikiem ich operatora.

Sprzedawcy, którzy chcieliby umożliwić swoim klientom dodatkowy system płatności najpierw muszą spełnić określone przez mPay warunki techniczne, a następnie podpisać z firmą umowę.

Dostawca systemu zapowiada, że do końca bieżącego roku liczba punktów akceptujących płatności poprzez mPay wzrośnie do około 650 (z kilkudziesięciu dostępnych obecnie) i obejmą one swoim zasięgiem cały kraj. Liczba użytkowników systemu ma w tym samym czasie sięgnąć 50 tys. Prognozy długoterminowe są dużo bardziej śmiałe - według dostawcy usługi w ciągu następnych pięciu lat z płatności mPay będzie korzystać około 9 milionów użytkowników telefonów komórkowych.

Przedstawiciele mPay zapowiadają, że wkrótce z usługi tej będą mogli cieszyć się także klienci sieci Play.

Następny artykuł » zamknij

Darmowe rozmowy komórkowe?

Źródło: mPay, Polkomtel
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031