W księgarniach będą promować audiobooki

15-10-2008, 02:07

15 października rusza akcja „Audiobooki – nowe brzmienie książek”. Jej celem jest zapoznanie miłośników literatury z coraz bardziej popularnymi książkami do słuchania.

Audiobooki będą promowane przez najbliższe 2 miesiące w 100 księgarniach na terenie całego kraju. Do księgarń dostarczonych zostanie 50 wyselekcjonowanych tytułów, czytanych przez najlepszych aktorów i lektorów. Można też będzie posłuchać fragmentów na odtwarzaczach MP3, które razem z audiobookami trafią do księgarń.

Inicjatorem Akcji jest Sekcja Wydawców Audio w Polskiej Izbie Książki. W akcji udział bierze Azymut, jeden z największych dystrybutorów książek na polskim rynku księgarskim oraz następujące wydawnictwa: Aleksandria, Audioclub.pl, Audio Liber, Bellona, Biblioteka Akustyczna, Mała Litera, MediaRodzina, Muza, Promatek, Złote Myśli.

Audiobooki zyskują sobie na świecie coraz większą popularność. Jak zapewniają przedstawiciele Złotych Myśli, sprzedaż książek do słuchania rośnie szybciej niż książek tradycyjnych. W Niemczech rynek audiobooków wart jest przeszło 200 milionów euro rocznie. Natomiast według Audiobook Publishing Association w Wielkiej Brytanii roczna sprzedaż audiobooków to ponad 5 milionów egzemplarzy, a jej wartość przekracza 70 milionów funtów.

Źródłem popularności audiobooków wydają się być dwa czynniki - czynnik zwany "double your time" (podaruj sobie dwa razy więcej wolnego czasu) oraz mocne pobudzanie wyobraźni, co pozwala jeszcze głębiej przeżyć i wejść w świat literatury. Większość odbiorców podkreśla czynnik artystyczny jako najważniejszy, zwłaszcza gdy książka zilustrowana jest muzyką i interpretowana przez znanego aktora lub lektora.

Audiobooki zyskują sobie także coraz większe grono sympatykow w Polsce. Co istotne, mają oni coraz wiekszy wybór książek do słuchania - oferta audiobooków w Polsce to już prawie 1000 tytułów o szerokim przekroju - od bajek dla dzieci przez lektury, poradniki, klasykę światowej prozy, aż po literaturę faktu.


Źródło: Złote Mysli
Tematy pokrewne:  

tag audiobooki
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy