Upowszechnienie oświetlenia LED - kolejny cel Komisji Europejskiej

16-12-2011, 13:07

Szybsze wprowadzenie oświetlenia LED zapewni powodzenie europejskiemu przemysłowi oświetleniowemu i przyczyni się do zmniejszenia zużycia energii do celów oświetlenia o 20 procent do roku 2020 - uważa Komisja Europejska, która rozpoczęła konsultacje społeczne w tej sprawie. Komisja chce przede wszystkim wiedzieć, co zrobić, aby oświetlenie LED było wdrażane jak najszybciej.

W roku 2009 podjęta została decyzja o stopniowym wycofywaniu z rynku tradycyjnych żarówek. Nie obyło się bez kontrowersji. Decyzję podjęto szybko, bez przeprowadzania konsultacji społecznych, co skrytykowali europosłowie.

Komisji Europejskiej zarzucono uleganie lobbystom, bowiem można wątpić w to, czy akurat obrót tradycyjnymi żarówkami ma największe znaczenie dla środowiska i obniżania emisji CO2. Europejczyk może kupić dowolną liczbę aut, może używać w swoim domu wiele urządzeń pobierających dużo energii, ale nie może kupić tradycyjnej żarówki 100 W.

Czytaj: PE: Zakaz sprzedaży żarówek jest niedemokratyczny

Wczoraj Komisja Europejska przyjęła zieloną księgę i rozpoczęła konsultacje społeczne w sprawie przyszłości oświetlenia LED, bowiem teraz Komisja postrzega to rozwiązanie jako najlepsze. Problemem w przypadku oświetlenia LED są m.in. wysokie ceny zakupu ze względu na fakt, iż w porównaniu z innymi rodzajami oświetlenia jest to bardziej zaawansowana technologia. Użytkownicy jeszcze nie są dobrze zapoznani z tego typu oświetleniem i brakuje wspólnych norm w tym zakresie.

Komisja teoretycznie będzie zbierać opinie na temat swojej propozycji, ale najbardziej interesują ją te opinie, które pozwolą na przyśpieszenia wdrażania oświetlenia nowego typu.

- Upowszechnienie oświetlenia LED jest poza wszelką dyskusją. Dzięki niemu mamy więcej pieniędzy w kieszeni, nasza planeta jest czystsza. Zwracamy się o pomysły dotyczące tego, jak przyspieszyć powszechne wprowadzenie tej technologii oraz stworzyć jak najwięcej miejsc pracy i uzyskać jak największe oszczędności dla Europy z tytułu powszechnego korzystania z oświetlenia LED - mówiła Neelie Kroes.

Kluczowe pytania przedłożone w ramach konsultacji społecznych to m.in.:

  1. Jakie działania mogłyby pomóc w usunięciu istniejących barier i przyspieszeniu powszechnego wprowadzenia LED w Europie?
  2. Jak można zapewnić na europejskim rynku bezpieczne produkty LED o wysokiej jakości, które spełniają oczekiwania konsumentów?
  3. W jaki sposób można zacieśnić współpracę sektora oświetleniowego z architektami, projektantami oświetlenia, firmami zajmującymi się montażem instalacji elektrycznych oraz sektorami budownictwa i mieszkalnictwa?
  4. W jaki sposób UE mogłaby najlepiej wspierać przedsiębiorczość i konkurencyjność w sektorze oświetleniowym?

Więcej informacji o konsultacjach można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej.

Szacuje się, że w związku ze stopniowym wycofywaniem ze sprzedaży żarówek na terenie UE, które ma się zakończyć we wrześniu 2012 r., w ciągu najbliższych kilku lat w europejskich gospodarstwach domowych, biurach i na ulicach konieczne będzie zastąpienie około 8 miliardów żarówek innymi źródłami światła.

Czytaj: Zdalnie sterowane żarówki z własnym adresem IP (wideo)


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy