Uniwersalna ładowarka w 2010 roku

30-06-2009, 17:33

Producenci telefonów komórkowych porozumieli się w sprawie wprowadzenia na rynek uniwersalnej ładowarki. Komisja Europejska, która naciskała na firmy, nie kryje zadowolenia.

W 2010 roku na europejskim rynku pojawią się pierwsze telefony z uniwersalnymi ładowarkami. Przedstawiciele producentów telefonów komórkowych przedłożyli 29 czerwca Komisji Europejskiej protokół ustaleń, w którym zobowiązali się do wprowadzenia do sprzedaży uniwersalnej ładowarki opartej na mini USB. Dodatkowo mają zostać opracowane nowe normy unijne, które zapewnią bezpieczne z niej korzystanie.

Komisja Europejska naciskała na producentów, by wprowadzili nowe rozwiązania, argumentując, że praktycznie każda firma ma własny model ładowarki, przez co w jednym domu może być ich nawet kilka. To niewątpliwie w negatywny sposób wpływa na środowisko naturalne, gdyż produkowane są zbędne urządzenia.

Günther Verheugen, unijny komisarz ds. przemysłu, stwierdził, że w tej sytuacji KE nie będzie wprowadzała odgórnych rozwiązań, zdając się na wypracowane przez same zainteresowane firmy.

Protokół nie określa sztywno rozwiązań technologicznych, na jakich oparte zostaną nowe ładowarki. Oznacza to otwartą drogę do ulepszeń.

Porozumienie podpisały Apple, LG, Motorola, NEC, Nokia, Qualcomm, Research In Motion (RIM), Samsung, Sony Ericsson, Texas Instruments.

 


Źródło: Komisja Europejska
Tematy pokrewne:  

tag Komisja Europejskatag ładowarki
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy