Unia da 450 mln euro na bezpieczeństwo IT. W Polsce ruszyło Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa

05-07-2016, 09:02

Władze UE planują nowe inwestycje w bezpieczeństwo "cyberprzestrzeni", a tymczasem w Polsce rusza nowe centrum, które będzie się zajmować jej ochroną. Nic dziwnego. Im bardziej się cyfryzujemy, tym większe znaczenie będą miały zabezpieczenia.

  • Komisja Europejska ogłosiła nowe partnerstwo publiczno-prywatne na rzecz cyberbezpieczeństwa. 
  • Poziom inwestycji w bezpieczeństwo w UE ma sięgnąć 1,8 mld euro do roku 2020. 
  • W Polsce z inicjatywy Ministerstwa Cyfryzacji uruchomiono Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa. 

Dziś i wczoraj miały miejsce dwa wydarzenia, które powinny mieć znaczenie dla podniesienia poziomu cyberbezpieczeństwa w Polsce i w Unii Europejskiej. Komisja Europejska uruchomiła nowe partnerstwo publiczno-prywatne na rzecz cyberbezpieczeństwa, natomiast w Polsce rozpoczęło prace Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa.

UE i miliony euro na bezpieczeństwo

Komisja Europejska dziś ogłosiła wspomniane partnerstwo publiczno-prywatne. Oznacza to zainwestowanie 450 mln euro w badaczy, firmy i uczelnie, które zajmują się kwestiami bezpieczeństwa. Dodatkowo podmioty zrzeszone w European Cyber Security Organisation (ECSO) zainwestują trzy razy większą kwotę, tak więc do roku 2020 poziom inwestycji w bezpieczeństwo powinien sięgnąć 1,8 mld euro.

Celem partnerstwa jest sprzyjanie współpracy na wczesnych etapach badań i budowanie rozwiązań dla różnych sektorów jak energia, zdrowie, transport itd.

Komisja chce się również zająć fragmentacją rynku cyberbezpieczeństwa. Obecnie firmy z branży ICT muszą przechodzić różne procesy certyfikacji by sprzedawać swoje usługi w państwach członkowskich. Komisja chciałaby stworzenia europejskich ram certyfikacji dla produktów bezpieczeństwa w ICT. Komisja chce również ułatwić dostęp do finansowania małym firmom z branży bezpieczeństwa. 

Ten nowy plan Komisji Europejskiej ma związek zarówno z inicjatywą Jednolitego Rynku Cyfrowego jak i z powstającą właśnie dyrektywą w sprawie bezpieczeństwa sieci i informacji (tzw. dyrektywa NIS). Warto dodać, że właśnie dzisiaj Parlament Europejski ma się zajmować dyrektywą NIS. 

Z badań firmy PwC wynika, że w ciągu ostatniego roku aż 80% europejskich firm doświadczyło jakiegoś incydentu związanego z cyberbezpieczeństwem. Liczba takich incydentów w różnych branżach wzrosła o 38% w roku 2015. Nierzadko ataki skutkują wyciekami danych albo przerwami w dostępie do usług, a to szkodzi społecznemu zaufaniu do tego, co w Polsce zwykło się nazywać "cyfryzacją". 

Polska i Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa 

Przejdźmy teraz do ważnego polskiego wydarzenia. Wczoraj oficjalnie ruszyło Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa. Ta instytucja ma działać w trybie 24/7 przez 365 dni w roku po to, by zapobiegać atakom cyfrowym lub przynajmniej minimalizować ich skutki.

- Powołanie Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa ma spowodować, iż będziemy się szybko wymieniać informacjami, wspólnie pracować nad cyberbezpieczeństwem i reagować na wszelkie incydenty związane z tymi zagrożeniami tak, aby było to najbardziej efektywne - mówiła minister Anna Streżyńska, która od początku swojej pracy w rządzie wiele uwagi poświęca bezpieczeństwu. 

W tym miejscu trzeba przypomnieć program pt. "Od papierowej do cyfrowej Polski". Jest to ogromny plan zmian w informatyzacji kraju, który ma doprowadzić do uruchomienia takich nowinek jak dowód osobisty w smartfonie. Anna Streżyńska uważa, że nie można dostarczać takich nowinek jeśli nie zadbamy o bezpieczeństwo. Dlatego właśnie stworzenie NCC należy postrzegać nie jako końcowe osiągnięcie, ale jako przygotowanie gruntu do kolejnych zmian, nie tylko ściśle powiązanych w bezpieczeństwem. 

Co może zmienić istnienie NCC? Gen. Włodzimierz Nowak, pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. cyberbezpieczeństwa podkreślił, że współczesne zagrożenia z sieci wymagają współpracy między różnymi sektowami (np. bankowym, transportowym, energetycznym) a NASK i innymi instytucjami odpowiedzialnymi za cyberbezpieczeństwo kraju

- W cyberbezpieczeństwie ważni są ludzie, procedury i technologia. Ludzi, dobrze wykształconych mamy, technologie także, choć cały czas należy je rozwijać i dostosowywać do współczesnych zagrożeń, brakowało za to procedur. Te procedury stworzyliśmy, w tym celu w jednym miejscu pracują ludzie z różnych sektorów i mogą się wymieniać szybko informacjami i szybko reagować na wszystkie incydenty – wyjaśnił gen. Nowak.

Podczas inauguracji NCC Ministerstwo Cyfryzacji, NASK oraz Związek Banków Polskich podpisały umowę dotyczącą współpracy w ramach NCC. Jak dotąd do porozumienia w ramach NCC przystąpiły: Citi Handlowy, Credit Agricole, mBank, PKO BP, Raiffeisen Polbank, BZW BK, Orange, T-Mobile, Polkomtel, Energa, PSE S.A., Gas-System S.A., PERN S.A. oraz PKP Informatyka.

Czytaj: Więcej o bezpieczeństwie w Dzienniku Internautów 


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930