UE: Więcej częstotliwości dla użytkowników sieci

13-04-2011, 12:47

Na swobodniejsze korzystanie z częstotliwości radiowych, także w celu tworzenia otwartych mobilnych sieci, zgodziła się komisja Parlamentu Europejskiego odpowiedzialna za przemysł, badania i rozwój (ITRE). To stanowisko musi być jeszcze potwierdzone w głosowaniu plenarnym, ale daje ono nadzieję na rozwój neutralnego mobilnego internetu w Unii.

Na początku ubiegłego tygodnia Dziennik Internautów wspominał o programie dotyczącym polityki w zakresie widma radiowego, który jest przedmiotem prac Parlamentu Europejskiego. Chodzi o przyjęcie zasad, które mają określać, w jaki sposób dysponować częstotliwościami radiowymi w Unii. Po przejściu z telewizji analogowej na cyfrową zwolni się wiele częstotliwości i będzie to dobro, którym trzeba rozsądnie zarządzić. 

Można oddać częstotliwości nadawcom lub operatorom, ale można też pozostawić część z nich do wykorzystania bez licencji przez zdecentralizowane sieci bezprzewodowe. To otwiera drogę do nowej generacji sieci Wi-Fi, które usprawniłyby dostęp do internetu w określonych społecznościach miejskich i wiejskich.

>>> Czytaj: Polityka dot. widma radiowego w Parlamencie Europejskim?

Prace nad programem dotyczącym polityki w zakresie widma radiowego zakończyła już komisja ITRE Parlamentu Europejskiego. Z wydanego przez nią komunikatu wynika, że kraje UE mają udostępnić pasmo 800 MHz na rzecz usług szerokopasmowych do stycznia 2013 r., ale przegłosowano poprawkę umożliwiającą odroczenie tego obowiązku.

Po roku 2013 kraje UE mają działać śmielej. Widmo dla mobilnego przesyłu danych ma osiągnąć co najmniej 1200 MHz do roku 2015. Regulatorzy mają zachęcać do efektywnego korzystania częstotliwości, sprawdzając, czy nie dochodzi do zakłócania konkurencji na rynku. Będzie można ograniczyć widmo na operatora lub zarezerwować częstotliwości dla całkowicie nowych dostawców.

Zadowolenie z wyników głosowania w komisji ITRE wyraziła grupa obywatelska La Quadrature du Net. Przegłosowano poprawki, które w jej opinii otwierają drogę do nielicencjonowanego korzystania z pewnych częstotliwości oraz do uruchamiania sieci kratowych oraz femtokomórek. Odrzucono też niektóre poprawki, które mogły sprzyjać zachowaniu częstotliwości dla telekomów i nadawców. 

- To głosowanie musi być potwierdzone przez resztę Parlamentu w głosowaniu plenarnym. Możemy być pewni, że telekomy i nadawcy będą twardo lobbować za utrzymaniem kontroli eteru. Przez wzgląd na innowacje i wolność komunikacji kluczową rzeczą staje się to, aby bezprzewodowy internet stawał się bardziej otwarty - mówił Jérémie Zimmermann, współzałożyciel i rzecznik La Quadrature du Net.

Parlament Europejski zajmie się propozycją Komisji i poprawkami ITRE w czasie czerwcowej sesji plenarnej w Sztrasburgu.

>>> Czytaj: PTC i Centertel wspólnie zbudują mobilną sieć


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy