UE ostrzega przed chmurą

redakcja 18-01-2011, 06:43

Mimo pewnych zalet tego rozwiązania należy zastanowić się, czy jest ono odpowiednie dla instytucji państwowych. Jedna z unijnych agencji ma co do tego pewne wątpliwości.

Cloud computing, czyli przetwarzanie w chmurze, to coraz popularniejszy sposób korzystania z różnego rodzaju rozwiązań informatycznych. Dla firm czy osób prywatnych oznacza brak konieczności zakupu licencji czy też administrowania oprogramowaniem. Może być to także użyteczne rozwiązanie dla administracji publicznej. W przypadku tej ostatniej trzeba jednak wziąć pod uwagę dodatkowe warunki, jakie dana firma musiałaby spełnić.

>> Czytaj także: Novell i Microsoft nawiązują "chmurową" współpracę

O zagrożeniach wynikających z przetwarzania w chmurze mówi ENISA, czyli Europejska Agencja Bezpieczeństwa Sieci i Informacji. W opublikowanym właśnie raporcie przestrzega administrację przed korzystaniem z ogólnodostępnych rozwiązań tego typu, w zamian proponując rozwiązania oferowane prywatnie bądź też przez społeczności internetowe.

Sonda
Czy Twoja firma korzysta z rozwiązań wirtualizacji?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Agencja podnosi, że w przypadku chmur publicznych mamy do czynienia z wyższym poziomem ryzyka. Wynika to po pierwsze z faktu, że tego typu usługi mogą być dostarczane przez podmioty spoza Unii Europejskiej. Oznacza to słabszą kontrolę nad ich zachowaniami - nie rozciąga się na nie bowiem ani jurysdykcja krajowych sądów, ani uprawnienia Komisji Europejskiej. Nie można mieć także pewności, że dana firma działać będzie w zgodzie z unijnym prawem.

Co więcej, ENISA podkreśla, że publiczne chmury nie zawsze będą wystarczająco transparentne w zakresie bezpieczeństwa czy odporności na ataki - w przypadku instytucji rządowych czy samorządowych ma to niebagatelne znaczenie. Agencja zaleca, by rozwiązanie to było stosowane tylko w przypadku aplikacji i danych o niekrytycznym znaczeniu. Jednocześnie jednak każe zwrócić uwagę na zabezpieczenia i infrastrukturę oferowaną przez prywatne i społecznościowe chmury.

Z pełnym raportem w języku angielskim zapoznać się można na stronach ENISA.

>> Czytaj także: Microsoft Office 365 za 6 dolarów miesięcznie (wideo)


Źródło: ENISA
Tematy pokrewne:  

tag Unia Europejskatag ENISAtag cloud computingtag BFISS
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy