Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Przyszły rok będzie rekordowy pod względem finansowym - Unia Europejska przeznaczy na badania naukowe ponad 6 miliardów euro. Pokazuje tym samym, że bardzo zależy jej na inwestycji w przyszłość.

Máire Geoghegan-Quinn, unijna komisarz ds. badań, innowacji i nauki, ogłosiła dzisiaj plany związane z realizacją siódmego programu ramowego Unii Europejskiej w roku 2011. Komisja Europejska zamierza w przyszłym roku przeznaczyć na badania naukowe przynajmniej 6,4 mld euro, co jest kwotą rekordową w ramach obecnego programu.

KE liczy, że fundusze trafią do około 16 tysięcy organizacji badawczych, uniwersytetów i przemysłu, w tym ok. 3 tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). W tych ostatnich Unia upatruje szansy na przyspieszenie rozwoju gospodarczego, co miałoby się przyczynić także do wzrostu zatrudnienia. Przeznaczone na przyszły rok środki finansowe powinny pozwolić na stworzenie 165 tysięcy miejsc pracy.

Doceniając znaczenie MŚP dla rozwoju gospodarczego i społecznego, Komisja utworzyła specjalne fundusze i obszary przeznaczone tylko dla nich. Tylko dla nich przeznaczone jest 800 mln euro.

- Inwestycje w badania i innowacje to jedyny mądry i trwały sposób na wyjście z kryzysu i osiągnięcie zrównoważonego i sprawiedliwego wzrostu. Europejski pakiet przyczyni się do zapewnienia nowych, lepszych produktów i usług, bardziej konkurencyjnej i ekologicznej Europy oraz lepszego społeczeństwa i wyższej jakości życia - dodała irlandzka komisarz.

W tym roku dla naukowców jest do dyspozycji 5,7 mld euro, rok temu było to 4,9 mld euro. W ciągu dwóch lat udało się więc osiągnąć 30-procentowy wzrost. W ramach siódmego programu ramowego (który jest największym programem badawczym na świecie) do wydania jest ponad 50,5 mld euro na badania naukowe i innowacje.

Dodatkowo na jesieni komisarz Geoghegan-Quinn zainicjuje projekt "Unia innowacji", którego celem jest połączenie najwyższej klasy badań naukowych z innowacyjną gospodarką. To także jeden z kluczowych elementów strategii Europa 2020.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Komisja Europejska