TinEye powie Ci gdzie jest Twój obrazek (wideo)

22-08-2008, 09:52

W internecie pojawiła się nowa wyszukiwarka grafiki TinEye. Działa ona nieco inaczej niż najpopularniejsze produkty na rynku wyszukiwarek. Nie wpisujemy zapytania w formie tekstu, ale podajemy obrazek. W wynikach dostaniemy linki do podobnych obrazów na innych stronach.

Wyszukiwarka TinEye została stworzona przez firmę Idée, która już wcześniej wypuszczała na rynek rozwiązania do cyfrowego rozpoznawania obrazów. W tej chwili wyszukiwarka jest w wersji beta, a korzystanie z niej wymaga rejestracji, przy której należy podać e-mail i wybrać hasło.

Jak wspomniano wyżej TinEye przyjmuje zapytania w formie obrazów. Możemy wgrać do wyszukiwarki obraz z twardego dysku (Upload an Image) lub wskazać adres dowolnego obrazka z Sieci (wklejamy adres w pasek i klikamy Submit). Wyszukiwarka zwróci nam w wynikach podobne obrazy oraz identyczne, ale obecne na innych stronach.

Dziennik Internautów przeprowadził własne testy narzędzia. W przypadku wielu fotografii po prostu nie otrzymaliśmy wyników wyszukiwania. Rezultaty przyniosło dopiero zadawanie wyszukiwarce obrazów dotyczących znanych obrazów lub zdjęć znanych osób.

Wyszukiwanie obrazów w TinEye
fot. DI, zrzut z ekranu - Wyszukiwanie obrazów w TinEye

Przykładowo wgrywając jedno ze zdjęć Baracka Obamy wyszukiwarka podała strony, na których zdjęcie to można było znaleźć. W wynikach znalazł się też jeden obraz, którego elementem było zadane zdjęcie.

Fotomontaż w TinEye
fot. DI, zrzut z ekranu - Fotomontaż w TinEye

W innej próbie zadanym obrazkiem był fotomontaż łączący zdjęcie znanego polskiego polityka i okładki książki. Wyszukiwarka znalazła jeden z obrazów, który posłużył do fotomontażu (okładkę książki).

Warto zauważyć, że na wyniki wyszukiwania nie wpływają zmiany kadrowania i kolorystyki.

TinEye na obecnym etapie może być narzędziem przydatnym dla grafików i fotografów, którzy chcą się dowiedzieć gdzie ich zdjęcie jest publikowane lub jakie dzieła pochodne stworzono z jego użyciem.

Poniżej film prezentujący działanie wyszukiwarki

Podziękowania dla Adriana Kajdy z serwisu max3d.pl za podesłanie informacji


Źródło: TinEye
Tematy pokrewne:  

tag wyszukiwarkitag TinEyetag grafika
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy