Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Telewizja coraz bliżej marzeń widzów

03-02-2009, 23:17

Jak oglądamy telewizję, co nam przeszkadza i jakie funkcje chcielibyśmy posiadać, sprawdziło UPC w ramach tegorocznej edycji badania telewizyjnego.

UPC przeprowadziło sondaż w 12 krajach - 11 europejskich oraz w Chile.

Jak oglądamy telewizję?

80 proc. Europejczyków, w tym Polacy, ogląda telewizję z odległości od 2 do 4 metrów. Inaczej jest w Chile, tam aż 24% badanych mieszkańców siada w odległości od 1 do 2 metrów od telewizora.

Respondentów pytano również o źródła, z jakich korzystają, w celu zapoznania się z programem telewizyjnym. W Polsce badani najczęściej zaglądają do gazet (73 proc.). Widać również popularność internetu (68 proc.).

57 proc. Europejczyków deklaruje, że nigdy nie korzysta z opcji napisów przy oglądaniu programów telewizyjnych, a 32 proc. korzysta okazjonalnie. Około 75 proc. ankietowanych Polaków nigdy lub tylko okazjonalnie korzysta z takich napisów.

We wszystkich badanych krajach obsługa pilota telewizyjnego uważana jest za prostą i nieskomplikowaną. Deklaruje tak 97 proc. wszystkich Europejczyków, w tym 98 proc. Polaków. Spośród widzów z Polski najczęściej na trudności w obsłudze pilota narzekali respondenci w wieku ponad 50 lat.

Co nam przeszkadza?

Większość Europejczyków narzeka na widoczność liter na ekranie. Główne wymieniane niewygody to: zbyt słaby kontrast napisów (31 proc. badanych), zbyt małe litery na ekranie (29 proc.), zbyt małe litery w telegazecie (18 proc.). W przypadku Polaków ponad połowa respondentów deklaruje, że nie przeszkadzają im te elementy.

O jakiej telewizji marzymy?

Badanych poproszono również o wskazanie funkcji, z których chcieliby korzystać, aby polepszyć jakość swojego telewizyjnego doświadczenia. Dla Polaków jest to przede wszystkim dostosowanie napisów, jeśli chodzi o rozmiar i kolor (57 proc.), funkcja przybliżanie i oddalanie (52 proc.) oraz możliwość włączenia dubbingu w każdym programie (50 proc.).


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Kryzys nie wszystkim straszny

Źródło: informacja prasowa