Telemedycyna, uzależnienia i aplikacje mobilne

14-06-2018, 09:50

Wraz z rozwojem telemedycyny, rośnie rynek medycznych aplikacji mobilnych dla pacjentów i lekarzy - przy ich budowie zaczyna się wykorzystywać algorytmy AI. Opracowywana jest również pierwsza polska aplikacja mobilna, która będzie wykorzystywała algorytmy sztucznej inteligencji i techniki uczenia maszynowego.

Jak wynika z badania desk research sztuczna inteligencja obecnie wykorzystywana jest w 5 obszarach medycyny. Zalicza się do nich: automatyzacja diagnostyki i obrazowania medycznego, automatyzacja i analiza dokumentacji medycznej, zarządzanie zdrowiem publicznym i stratyfikacją ryzyka, poszukiwanie nowych leków oraz zautomatyzowana terapia i obsługa pacjentów.

Stany Zjednoczone są wiodącym rynkiem pod względem rozwoju branży telemedycznej oraz aplikacji medycznych wykorzystujących algorytmy AI, ale technologia rozwijana jest również na rynkach europejskich. Za granicą dostępne są już systemy, dzięki którym z poziomu aplikacji pacjenci już po kilku minutach mogą uzyskać wstępną diagnozę, rekomendacje dalszego leczenia czy pełną dokumentację medyczną. Za jednym kliknięciem mają do dyspozycji także konsultacje audio, wideo czy na czacie ze specjalistami, a nawet chatbotem, który zastępuje lekarza między kolejnymi wizytami w placówkach medycznych.

Z kolei pierwszym w Polsce startupem, który opracowuje system z wykorzystaniem sztucznej inteligencji jest właściciel bezpłatnej aplikacji mobilnej AlkyRecovery przeznaczonej dla osób uzależnionych od alkoholu i ich rodzin. System w ciągu trzech lat będzie w stanie dokonać oceny prawdopodobieństwa złamania abstynencji oraz samodzielnego proponowania najbardziej optymalnych rozwiązań terapeutycznych. Dane, za zgodą użytkowników, będą przetwarzane m.in. na podstawie ich emocji i zachowań (NLP), treści audio, wideo, opasek telemedycznych oraz mediów społecznościowych.

Źródło: addictions.ai


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930