Sun będzie sprzedawał... Windowsa

13-09-2007, 09:33

Firma Sun zaoferuje swoim klientom system Windows na własnych serwerach. Jest to jeden z efektów podpisanego wczoraj porozumienia pomiędzy Sun a Microsoftem. Firmy będą również współpracować w obszarach wirtualizacji i IPTV.

Nowe porozumienie przewiduje, że system Windows Server 2003 będzie można kupić od Sun wraz z serwerami x64. Co prawda wielu klientów Sun i tak stosowało ten system na swoich maszynach, ale teraz będzie istniała możliwość zakupienia nowych maszyn wraz z nową licencją na Windows.

Porozumienie przewiduje też, że obydwie firmy będą pracować nad zoptymalizowaniem wirtualizacji. Chodzi o to, aby aby zarówno Solaris jak i Windows dobrze współdziałały ze sobą, niezależnie od tego który będzie uruchamiany jako gość (guest).

Ponadto partnerzy będą współpracować na rynku cyfrowej rozrywki poprzez udostępnienie platformy Microsoft Mediaroom IPTV na serwerach Sun. Partnerzy sądzą, że może to przyśpieszyć wprowadzanie usług telewizji IP na rynek.

W ocenie analityków podpisane porozumienie nie musi być postrzegane jako zaskakujące. Klienci Sun już wcześniej korzystali w produktów Microsoftu, a teraz firma jedynie im to ułatwiła. Nie wiadomo, czy współpraca pójdzie dalej, gdy na rynku pojawi się system Windows Server 2008. Podpisane obecnie porozumienie dotyczy tylko Windows Server 2003.

To już drugie w ostatnim czasie porozumienie podpisane przez Sun z firmą, która przez długi czas byłą widziana jako jej konkurent. W ubiegłym miesiącu Sun podpisał umowę z IBM, która zapewni lepsze wsparcie dla systemu Solaris na serwerach System x oraz BladeCenter.

Obydwa porozumienia pokazują, ze Sun dąży do wyraźnej zmiany swojej dotychczasowej strategii. Jego produkty na różnych rynkach stają się bardziej od siebie niezależne i dodatkowo firma mocniej zaangażowała się w ruch open source. Zdaniem jej przedstawicieli takie podejście jest potrzebne, aby zapewnić sobie sukces finansowy w przyszłości.

Następny artykuł » zamknij

Odpis z KRS zamówiony w Sieci

Źródło: Sun, TechWeb, AP
Tematy pokrewne:  

tag BladeCenter System
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy