Stanik powstrzyma kobietę przed przejadaniem się? Idea godna XXI wieku

09-12-2013, 15:20

Biustonosz, która ma chronić kobiety przed przejadaniem pod wpływem emocji, został opracowany przez badaczy Microsoftu. To tylko projekt badawczy, ale nie byłoby dziwne, gdyby ludzie naprawdę chcieli coś takiego kupić.

Jedną z ciekawszych cech XXI wieku jest angażowanie fantastycznych technologii do celów niezwykle przyziemnych albo dziwacznych, które często są tzw. "problemami pierwszego świata".

Badacze Microsoftu postanowili rozwiązać problem przejadania się przez kobiety pod wpływem emocji. Oczywiście stworzono specjalny gadżet do tego celu - stanik wyposażony w różnego rodzaju czujniki. Mógł on rejestrować puls, szybkość oddechu, EKG i przewodnictwo elektryczne skóry. Został też wyposażony w akcelerometr i żyroskop. Odczyty ze stanika były przesyłane oczywiście do aplikacji mobilnej.

Poniżej grafika z artykułu opisującego metodę badań pt. Food and Mood: Just-in-Time Support for Emotional Eating.

grafika

Dzięki stanikowi i specjalnej aplikacji możliwe jest ustalenie, w jakim stanie emocjonalnym jest kobieta. Następnie można ustalić, jakie emocje wywołują u niej apetyt. Może to być stres, ale również znudzenie lub inne odczucie. Aplikacja mobilna mogłaby ostrzegać kobietę w momencie, gdy jej apetyt jest prawdopodobnie wywołany emocjami.

Badacze przetestowali stanik i doszli do wniosku, że stworzenie takiego systemu monitorowania emocji jest wykonalne. Niekoniecznie musi on wykorzystywać stanik. Aby stworzyć udany produkt, trzeba stworzyć coś bardziej praktycznego. Do rozwiązania pozostaje też problem żywotności baterii w takim systemie. Opisany stanik mógł działać przez kilka godzin. 

Sonda
Czy kobiety naprawdę potrzebują gadżetów, które powiedzą im jakie są ich emocje?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Stanik do emocji jak maska do snu?

Może badacze Microsoftu powinni teraz starać się o fundusze na Kickstarterze albo w innym serwisie crowdfundingowym? Niedawno sukces na Kickstarterze odniósł projekt NeuroOn, w ramach którego ma powstać maska do efektywnego spania. Nie jest to projekt bardzo odległy od opisanego stanika.

Oczywiście projekt badaczy Microsoftu może wzbudzać złe skojarzenia, bo przecież chodzi o tworzenie czegoś, co ma wzmacniać stereotyp kobiety jako istoty, dla której wygląd i brak nadwagi mają szczególne znaczenie. Badacze Microsoftu przekonują jednak, że to właśnie kobiety mają tendencję do przejadania się pod wpływem emocji.

Czytaj także: NeuroOn: maska do efektywnego spania, którą internauci chętnie sfinansują - wideo


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031