Standard NFC ułatwi nam życie?

12-06-2010, 14:53

NFC jest technologią, która obiecuje dostarczyć klucz do jednej wielkiej wszechobecnej sieci bezprzewodowej. Standard ten ma pełnić rolę katalizatora, który zapewni intuicyjnie proste i bezpieczne dwustronne interakcje pomiędzy urządzeniami elektronicznymi.

Pierwsze zastosowania technologii NFC dotyczą telefonów komórkowych wyposażonych w ten standard. Telefony będzie można łatwo skonfigurować w taki sposób, aby stały się jedyną konieczną rzeczą, którą będziemy musieli ze sobą nosić.

>> Czytaj też: mPay: Też mamy NFC i ponad 150 tys. użytkowników Płać komórką

Możliwości NFC:

  • dokonywanie płatności poprzez „machnięcie” telefonem lub dotknięcie nim wskazanego punktu, wszędzie tam, gdzie zostały zastosowane czytniki kart do bezkontaktowych płatności;
  • odczytywanie informacji i „pobieranie” specjalnych ofert oraz zniżek z inteligentnych plakatów lub bilbordów;
  • gromadzenie biletów koniecznych do przechodzenia przez bramki w transporcie publicznym, biletów do garaży parkingowych, a także opłacanie wstępu na różne imprezy;
  • przechowywanie informacji osobowych związanych z bezpiecznym wstępem do budynków;
  • robienie zdjęć i przenoszenie ich na drukarkę lub monitor, które współpracują z NFC;
  • dzielenie się wizytówkami z innymi posiadaczami telefonów NFC.

Sonda
Czy korzystasz z płatności mobilnych?
  • Tak
  • Nie
  • Zamierzam
wyniki  komentarze

Mając telefon zaopatrzony w technologię NFC będzie można kupić bilety, otrzymać je drogą elektroniczną, skorzystać z nich choćby w celu ułatwionego podróżowania (np. typu "park and ride"), a następnie przechodzić przez bramki obrotowe ustawione w punktach kontrolnych i przeznaczone dla tych użytkowników, którzy mogą pokonać je szybciej.

Urządzenia telefonii komórkowej oparte na NFC mogą mieć w swoich zasobach aplikację do dokonywania płatności, która będzie kompatybilna z milionami zainstalowanych czytników do transakcji bezkontaktowych. Prostota ma polegać na tym, że przy zakupie produktów lub usług przytyka się telefon komórkowy do terminalu.

>> Czytaj też: W Polsce już można "płacić komórką"

Urządzenia wyposażone w technologię NFC mogą być wspaniałym narzędziem marketingowym i źródłem nowych dochodów w biznesie. Użytkownicy zostaną otoczeni reklamami i ofertami przekazującymi różne informacje, ułatwiającymi pobieranie bogatych treści medialnych i korzystanie z nich. Odbiorca może nawiązać kontakt, zbliżając telefon posiadający standard NFC do tagu NFC, skutecznie przekazując tym samym informacje jako potencjalny nabywca oferowanego produktu lub usługi.

Standard NFC działa w promieniu 20 centymetrów. Już w 2007 r. w Polsce przeprowadzono płatność przy wykorzystaniu NFC i telefonu komórkowego.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
Tematy pokrewne:  

tag płatności mobilnetag NFC
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930