Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Sprzedawcy pozwani za urządzenia HTC

22-12-2011, 15:05

Firma IPCom posiadająca patenty na rozwiązania stosowane w telefonach komórkowych postanowiła pozwać sprzedawców, którzy oferowali urządzenia firmy HTC. Walka o patent IPCom toczy się nie od dziś, a firma HTC przekonuje, że już tego patentu nie narusza, co jednak nie jest pewne.

Spór o patenty firmy IPCom ciągnie się od roku 2009. Wówczas sąd w Mannheim uznał, że Nokia i HTC wykorzystywały technologie, na które patent posiadała niemiecka firma IPCom. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że firma IPCom tej technologii nie wynalazła. Po prostu kupiła ona portfolio patentów od firmy Bosch.

IPCom oczywiście zażądała od HTC wstrzymania sprzedaży swoich urządzeń i zaproponowała licencję na patent. Firma HTC zignorowała te żądania i propozycje, a potem twierdziła, że sądowy zakaz sprzedaży dotyczył tylko jednego telefonu, który nie jest już sprzedawany w Niemczech. Firma IPCom najwyraźniej się z tym nie zgadzała i 6 grudnia wysłała do ok. 100 sprzedawców detalicznych listy z prośbami o wstrzymanie sprzedaży urządzeń HTC do 20 grudnia.

Termin minął dwa dni temu i teraz firma IPCom poinformowała, że pozwała sprzedawców.

Czytaj: Patentowe trolle obrońcami wynalazców?

- Ponieważ sprzedawcy są w pełni świadomi decyzji sądu przeciwko HTC w sprawie naruszeń patentów i nadal sprzedają telefony pomimo naszych próśb o zaprzestanie tego, ryzykują obciążenie siebie odpowiedzialnością za świadome naruszenie naszego patentu #100A, ze wszystkimi konsekwencjami przewidzianymi prawem - stwierdził Bernhard Frohwitter, dyrektor zarządzający IPCom.

Firma IPCom podkreśla, że zawarła umowy licencyjne z innymi producentami telefonów i tylko Nokia i HTC uchylają się od płacenia za technologię, która umożliwia sieciom mobilnym płynne działanie w sytuacjach awarii i przeciążeń.

IPCom ostrzega też, że HTC ryzykuje sprowokowanie sytuacji, kiedy IPCom będzie mogła  odmówić HTC licencji na patent i to pomimo iż patent ten został sklasyfikowany jako istotny dla standardów. Firma IPCom jest prawnie zobowiązana do udzielania dostępu do tego patentu wszystkim zainteresowanym na uczciwych warunkach, gdyż jest on częścią standardu UMTS. Obowiązek ten może być jednak zniesiony m.in. gdy jakiś podmiot będzie stale się uchylał od konsekwencji związanych z użytkowaniem tej własności intelektualnej.

Sprawa jest o tyle ciekawa, że patentowa walka zaczyna uderzać w podmioty postronne, w tym przypadku w sprzedawców. Trudno się dziwić, że nie wstrzymali oni sprzedaży urządzeń HTC. To popularne produkty, a kto by pomyślał, że można je uznać za nielegalne? Dlaczego wstrzymywać sprzedaż popularnych gadżetów na prośbę "jakiejś" firmy?

Zdarzyło się już, że spór o patent uderzył w podmioty postronne. Tak było w przypadku deweloperów oprogramowania dla urządzeń Apple, którzy rzekomo naruszyli patenty firmy Lodsys.

Czytaj: Patenty: Lodsys skarży deweloperów i vice versa


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: IPCom