Samsung skopiował iPada - twierdzi Apple

19-04-2011, 08:54

Wygląd, projekt, nawet sposób pakowania smartfonów i tabletów Samung Galaxy jest kopią rozwiązań Apple'a - tak uważa firma Apple, która skierowała pozew przeciwko Samsungowi do Sądu Okręgowego dla Północnej Kalifornii. To kolejny pozew związany z Androidem, ale też sygnał świadczący o tym, że Apple poważnie traktuje rywala.

Fragmenty złożonego w ubiegły piątek pozwu cytuje m.in. Wall Street Journall. Przedstawiciele Apple'a zarzucają Samsungowi kopiowanie technologii producenta iPadów i iPhone'ów zamiast wynajdowania własnych. Pozew zawiera fotografie i inne porównania produktów Apple'a i Samsunga z uwzględnieniem podobieństw dotyczących wyglądu,  opakowań oraz ikon w aplikacjach (źródło: WSJ, Apple: Samsung Copied Design).

W sumie w pozwie wspomniano o dziesięciu naruszeniach patentów, dwóch naruszeniach znaków towarowych, dwóch naruszeniach dotyczących szaty graficznej oraz o nieuczciwych praktykach biznesowych. Pozew dotyczy szerokiej gamy urządzeń Samsunga, w tym urządzeń Nexus S oraz tabletów i smartfonów z serii Samsung Galaxy (zob. PC World, Apple Sues Samsung, Says It Copied IPad).

>>> Czytaj: USA: Co trzeci smartfon na Androidzie

Jak podaje AP, Samsung jest gotów na aktywną odpowiedź na pozew. Rzecznik firmy jest przekonany, że produkowane przez nią urządzenia są wynikiem jej własnych prac badawczo-rozwojowych (zob. AP, Apple files suit against Samsung).

Wszyscy komentatorzy zwracają uwagę na to, że przemysł smartfonów po prostu tonie w pozwach. W ubiegłym roku złożono 37 pozwów odnoszących się do producentów urządzeń z Androidem. Głośno było o sporach Microsoft - Motorola, Nokia - Apple oraz Oracle - Google. Sporów nie uniknęli też inni znani producenci, tacy jak RIM i HTC. 

W najnowszym pozwie jest mowa o tym, że Samsung stosuje podobny, jak w urządzeniach Apple'a, prostokątny kształt z zaokrąglonymi rogami. Osoba oglądająca użytkownika urządzeń Samsunga może sądzić, że ogląda kogoś z gadżetem Apple'a. Czy to rzeczywiście godzi w dochody Apple'a?

Raczej nie. Pewne jest natomiast, że urządzenia Samsunga muszą stanowić zagrożenie dla Apple'a, skoro ta zdecydowała się na niełatwy proces. Jest jeszcze coś. Samsung współpracuje z Apple'em od wielu lat, dostarczając dla niego takie podzespoły, jak ekrany, procesory, układy pamięci. Można więc powiedzieć, że jeden z ważniejszych klientów Samsunga idzie na wojnę ze swoim dostawcą. Może to prowadzić do ostatecznego zerwania stosunków.

Ambicje Apple'a rosną. Plotki mówią, że firma interesuje się rynkiem telewizorów. Brzmi to dziwnie, ale przed premierą iPhone'a, iPada i Apple TV również wątpiono w to, czy Apple naprawdę wypuści produkty tego typu (pomyłki komentatorów w tym zakresie podsumował Harry McCracken). Apple chce produkować swoje gadżety coraz bardziej samodzielnie i liczy na to, że dominacja rynku ułatwi osiągnięcie tego celu. Pozew to jeden ze środków pomocniczych.

>>> Czytaj: Smartfon Samsunga i Google w Polsce


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930