Są pieniądze na sieci, nie ma inwestycji

10-05-2010, 08:31

Inwestycje w sieci współfinansowane z funduszy UE są na wczesnych etapach zaawansowania. Po trzech latach podpisane umowy obejmują kilka procent przewidzianych budżetów - wynika z raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej dotyczącego projektów na lata 2007-2013.

Raport dostępny na stronach UKE odnosi się do Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG), w tym do działań 8.3 i 8.4, Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW) oraz Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO).

Podstawą do opracowania raportu były informacje uzyskane od Urzędów Marszałkowskich, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz dane zamieszczone na stronie internetowej Władzy Wdrażającej Programy Europejskie.

Budżet przewidziany na rozwój cyfrowy w ramach wymienionych programów wynosi w sumie 5 mld 573 mln zł. UKE zauważa jednak, że ostateczne nakłady będą zależeć od wkładu własnego. Zakładając, że wyniósłby on 15%, nakłady na rozwój cyfrowy mogłyby sięgnąć 6 mld 556 mln zł.

>>> Czytaj: Dotacje na e-biznes także dla starszych firm

Według UKE środki zaplanowane do chwili obecnej pozwolą na wybudowanie sieci światłowodowej o łącznej długości około 28 tys. km i liczbie 3,5 tys. węzłów szkieletowych i dystrybucyjnych. Taka sieć mogłaby objąć zasięgiem około 90% odbiorców indywidualnych i biznesowych, z których każdy będzie mógł korzystać z internetu o prędkości od 2 do 10 Mbps.

Niestety stan zaawansowania poszczególnych Programów Operacyjnych nie jest wysoki. Mając na uwadze wartość podpisanych umów, można powiedzieć, że:

  • dla Programów Operacyjnych RPO i PO RPW w zakresie budowy infrastruktury telekomunikacyjnej podpisano umowy o dofinansowaniu na kwotę 131 mln zł, co stanowi 4% całości budżetu;
  • dla działania 8.3. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG) podpisano umowy o dofinansowaniu na kwotę 110 mln zł, co stanowi 8% całości budżetu;
  • dla działania 8.4. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG) podpisano umowy o dofinansowaniu na kwotę 5,4 mln zł, co stanowi 1% całości budżetu.

W tym miejscu warto zauważyć, że podpisanie umów o dofinansowanie powinno nastąpić do końca 2013 roku, a wydanie i rozliczenie wydatków do końca 2015 roku. Czasu jest już niewiele.

W raporcie UKE czytamy:

...praktycznie we wszystkich województwach projekty dotyczące sieci regionalnej znajdują się na pierwszym z czterech etapów realizacji. Obecny stan realizacji projektów, może wskazywać, że przy szacunkowym, minimalnym czasie realizacji pozostałych trzech etapów (od 1 do 2 lat dla każdego z etapów), projekty mogą nie zostać zakończone w przewidzianych terminach. W przypadku części województw (lubuskie, opolskie, śląskie, pomorskie) niezbędne jest jak najszybsze podjęcie zdecydowanych kroków w celu przyspieszenie tempa prac...

UKE zwraca też uwagę na znaczące różnice pomiędzy regionami. Najbardziej zaawansowana jest realizacja projektów prowadzonych w ramach PO RPW oraz tych przeprowadzanych w województwach małopolskim, wielkopolskim i mazowieckim. Z kolei w ramach PO IG najbardziej angażują się województwa mazowieckie, wielkopolskie i małopolskie.

>>> Czytaj: Posłowie przyjęli "megaustawę" po poprawkach Senatu


Następny artykuł » zamknij

Nie jesteśmy jak Google

Źródło: UKE
  
znajdź w serwisie

Brak danych. Sprawdź później :)
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031