Rząd bierze się za śmieci elektryczne - będzie więcej punktów odbioru, e-monitoring

18-09-2013, 08:44

Elektrośmieci, których wymiar nie przekracza 25 cm, będzie można oddać w większych sklepach. Rząd planuje też e-system monitoringu odpadów, który ma ograniczyć szarą strefę na rynku gospodarowania odpadami.

Rząd i śmieci - te dwa słowa zestawione razem nie wzbudzają najlepszych skojarzeń. Niemniej rząd musi się wziąć za kwestię śmieci elektrycznych, aby dopasować prawo polskie do prawa unijnego.

Wczoraj rząd przyjął założenia do projektu nowej ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Pod tym tekstem znajdziecie dokument w wersji z 5 sierpnia 2013 roku.

Komórki i suszarki pozbędziesz się łatwiej

Zgodnie z założeniami nowa ustawa ma ułatwiać pozbywanie się elektrośmieci. Obecnie jest tak, że po zakupie nowego sprzętu możemy oddać do sklepu sprzęt tego samego rodzaju i w takiej liczbie jak sprzęt zakupiony. Kupując lodówkę, możesz więc oddać lodówkę.

Nowa ustawa za zagwarantować, że będzie można oddać w dużych sklepach małe urządzenia, bezpłatnie i bez konieczności kupowania czegokolwiek. Będzie to dotyczyło sklepów o powierzchni 400 m kw. lub większej oraz urządzeń, których żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 25 cm. Łatwo pozbędziemy się np. komórek lub suszarek.

zdjęcie
Zdj. elektrośmieci z Shutterstock.com

e-Monitorowanie e-śmieci

Ustawa ma wprowadzić również elektroniczny system monitoringu przemieszczania elektrośmieci, od momentu ich zebrania do przeprowadzenia recyklingu. Ministerstwo twierdzi, że zapobiegnie to produkowaniu fikcyjnych dokumentów potwierdzających przetworzenie odpadów, bez rzeczywistej ilości zebranego zużytego sprzętu.

- Rejestracji podlegać będzie każda transakcja zachodząca pomiędzy wszystkimi uczestnikami systemu. Obowiązkiem podmiotów będzie wprowadzanie do systemu danych o zużytym sprzęcie na każdym etapie jego zagospodarowania. Wprowadzenie systemu informatycznego umożliwi szybkie prześledzenie przepływu zebranego zużytego sprzętu, a także umożliwi wychwycenie tych podmiotów uczestniczących w systemie, których statystyki działalności odbiegają od wzorca charakteryzującego określoną działalność - czytamy w projekcie.

Nowe poziomy zbierania

Kolejnym istotnym elementem ustawy mają być poziomy zbierania sprzętu. Do 2016 roku podmiot wprowadzający sprzęt będzie musiał zapewnić, że 35% masy sprzętu wprowadzonego na rynek krajowy w poprzednim roku kalendarzowym będzie zebrana i poddana przetworzeniu.

Sonda
Co robisz ze swoimi elektrośmieciami?
  • oddaję w sklepie
  • oddaję na specjalnych zbiórkach
  • wyrzucam do śmietnika
  • składam i czekam na lepsze czasy
wyniki  komentarze

Od 1 stycznia 2016 r. roczny poziom zbierania zużytego sprzętu będzie wynosił minimum 40% średniej masy sprzętu wprowadzonego do obrotu w trakcie trzech poprzedzających lat, ale nie więcej niż 45%, a od 1 stycznia 2021 r. wzrośnie on do 65%.

Trzeba mieć na uwadze, że to tylko założenia. Ministerstwo zapowiada dopracowanie pewnych kwestii na etapie tworzenia przepisów, np. nie jest jasne, jakie obowiązki będą miały podmioty wprowadzające sprzęt na rynek za pośrednictwem internetu.

Poniżej projekt założeń w wersji z sierpnia br.

7e5ff37849fc4cec5e3f77939eebcc15 by di24pl


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy