Rynek wideorejestratorów w Polsce

26-07-2018, 15:46

W Niemczech, po ogłoszeniu wyroku Federalnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie korzystania z wideorejestratorów w samochodach, znacznie wzrosło zainteresowanie tym sprzętem. Nagrania z wideorejestratorów są także dopuszczane jako materiał dowodowy w polskich sądach. Co o tych urządzeniach myślą Polacy, dowiadujemy się po przeanalizowaniu wyników niedawno przeprowadzonej ankiety.

W Niemczech, po wyroku Federalnego Trybunału Sprawiedliwości z 15 maja 2018 r, nagrania z wideorejestratorów mogą być wykorzystane w sądzie jako materiał dowodowy, zaś zgodnie z polskim prawem nagrania z wideorejestratora mogą zostać zaprezentowane na podstawie Art. 308. § 1. Kodeksu Postępowania Cywilnego, który mówi, że sąd może dopuścić dowód z filmu, telewizji, fotokopii, fotografii, planów, rysunków oraz płyt lub taśm dźwiękowych i innych przyrządów utrwalających albo przenoszących obrazy lub dźwięki. Ocena jakości filmu z wideorejestratora i decyzja o możliwości jego wykorzystania jako dowodu w sprawie, należą do sędziego. Planując zakup wideorejestratora warto więc zwrócić uwagę na jego jakość i posiadane funkcje, aby nagrania z kamery samochodowej spełniały wymagania niezbędne do użycia w sądzie.

Ilu kierowców planuje zakup wideorejestratora?

Zgodnie z wynikami ankiety przeprowadzonej przez OnePoll na zlecenie reichelt elektronik w Polsce, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, aż 60% respondentów z Polski w dalszym ciągu nie korzysta z wideorejestratorów w swoich samochodach. Z tego około 33% planuje zakup kamery w ciągu najbliższego roku, natomiast 50% nie jest jeszcze zdecydowana. Tylko 16% ankietowanych nie planuje zakupu wideorejestratora.

Ponad 71% ankietowanych Polaków wskazało, że głównym powodem korzystania z wideorejestratora lub rozważenia jego zakupu, jest ochrona samochodu. W dalszej kolejności ankietowani wymieniali zwiększenie bezpieczeństwa na drodze (45%) oraz wpływ na zachowanie innych kierowców (34%).

Z powyższymi wyborami bezpośrednio wiążą się funkcje dodatkowe, na które wskazywali ankietowani. Dla 77% najważniejszy jest czujnik ruchu, pozwalający na wykrywanie zdarzeń w czasie postoju. 67% wskazało na funkcję nagrywania w pętli, umożliwiającą automatyczne nadpisywanie nagrań, natomiast 60% wymieniło także g-sensor, który reaguje na wstrząsy, dzięki czemu w razie wypadku zebrany materiał zostanie automatycznie zapisany.

Najważniejsza jakość?

Ankietowani zapytani o oczekiwania względem jakości obrazu, aż w 76% odpowiedzieli, że wideorejestrator powinien zapewniać zarówno minimalną jakość obrazu (wyrażoną w rozdzielczości i liczbie klatek na sekundę), jak również dodatkowe funkcje umożliwiające rozpoznanie tablic rejestracyjnych przy warunkach gorszej widoczności - w nocy, podczas mgły lub deszczu.

Ankieta pokazała, że Polacy najchętniej wybraliby wideorejestrator do kwoty 500 zł (42% ankietowanych). Tylko 23% respondentów było skłonnych do zakupu droższej kamery samochodowej.

Źródło: reichelt elektronik


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31