Ruszają prace nad kolejną nowelą ustawy medialnej, na tapecie przepisy o VoD

GazetaPrawna.pl 05-04-2011, 21:14

Na ten tydzień zaplanowano pierwsze spotkanie zespołu, który ma przygotować projekt kolejnej nowelizacji ustawy o RTV. Mają znaleźć się w nim m.in. przepisy dotyczące VoD, które w marcu, pod koniec prac w parlamencie, zostały usunięte z poprzedniej noweli.

Jak powiedział PAP dyrektor departamentu własności intelektualnej i mediów w resorcie kultury Dominik Skoczek, w skład zespołu wejdą przedstawiciele ministerstwa oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Pod koniec marca Sejm przyjął poprawki Senatu do uchwalonej przez Sejm noweli ustawy medialnej, która miała wdrożyć do polskiego prawa przepisy unijnej dyrektywy audiowizualnej. Nie ma w niej zapisów dotyczących audiowizualnych usług medialnych na żądanie (VoD), tym samym - m.in. w ocenie prawników KRRiT - implementacja jest niepełna.

Zmian w ustawie uchwalonej przez Sejm 4 marca domagali się senatorowie PO. Wcześniej premier Donald Tusk zapowiadał, że zwróci się do nich o to, by zgłosili poprawki wykreślające z ustawy przepisy dotyczące internetu. Ustawę krytycznie oceniali przede wszystkim przedsiębiorcy związani z branżą internetową i telewizyjną. W ich ocenie definicja VoD była nieprecyzyjna, przez co kryteria świadczenia usługi na żądanie spełniałaby właściwie każda strona internetowa, która zawiera jakiekolwiek elementy audiowizualne.

Ostatecznie z ustawy wykreślone zostały wszystkie zapisy dotyczące VoD, łącznie z definicją tych usług. Skoczek, pytany przez PAP, czy przepisy kolejnej noweli będą istotnie różnić się od tych, które zostały wykreślone z poprzedniej, powiedział, że nie, bo muszą być one zgodne z przepisami dyrektywy UE. Będziemy natomiast starali się rozmawiać z organizacjami pozarządowymi, tłumaczyć pewne rozwiązania i to, dlaczego są one niezbędne - dodał.

Zaznaczył, że w kolejnej noweli prawdopodobnie precyzyjnie zostaną określone podmioty, które są wyłączone z zakresu ustawy. Chodzi np. o twórców blogów i stron internetowych. To, że nie dotyczy ich dyrektywa, a tym samym proponowane przepisy noweli ustawy o RTV, podczas prac w parlamencie wielokrotnie podkreślał minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Rozpoczynają się prace nad kolejną nowelą ustawy o rtv, na tapecie przepisy o VOD

PAP

gazeta prawna


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Tematy pokrewne:  

tag VoDtag ustawa medialnatag RTVtag nowelizacje
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031