Rozliczanie dotacji z UE - przedsiębiorcy będą karani za najmniejszy błąd

GazetaPrawna.pl 22-06-2010, 11:22

Za błędy w rozliczeniu projektu przedsiębiorca będzie mógł stracić część pieniędzy z UE. Urząd może zakwestionować nawet połowę pensji specjalisty rozliczającego projekt. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego nie przewidziało odwołania od decyzji urzędników.

Firmy nawet miesiącami czekają na wypłatę przyznanych im dotacji z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL). Powodem jest m.in. to, że urzędy marszałkowskie czy wojewódzkie urzędy pracy bardzo długo rozliczają wnioski o wypłatę transz pomocy.

MRR uznaje, że to najczęściej wina przedsiębiorców, którzy błędnie wypełniają wnioski o płatność. W styczniu wydał więc wytyczne, zgodnie z którymi będzie można ich za to ukarać. Mogą nie otrzymać całego wynagrodzenia osób odpowiedzialnych za zarządzanie projektem.

Jako pierwszy do tych zaleceń zastosował się Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego (UMWŁ). Opracował zasady, jak karać przedsiębiorców za błędy. Pensję koordynatora projektu i specjalisty ds. finansowych będzie można obniżyć o 10 proc., jeśli urząd po raz trzeci odeśle wniosek do poprawki. Przy piątej korekcie zostanie ona arbitralnie zmniejszona o połowę. (...)

Firmy skarżą się, że urzędnicy potrafią uznać za błąd we wniosku to, że w numerze faktury pojawiła się mała litera, a w oryginale była duża. Powodem odesłania dokumentu może też być wydrukowanie go w poziomie zamiast w pionie albo w niewłaściwym formacie. Zdaniem Elizy Tempskiej-Danielak z firmy Donewell, zajmującej się rozliczaniem dotacji UE, urzędnicy już teraz mają duże pole do samowoli. Oprócz procedur, opracowanych przez MRR, które są opublikowane na stronie internetowej resortu, stosują własne wytyczne, które są tajne dla przedsiębiorców.

 

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Fundusze UE: przedsiębiorcy będą karani za najmniejszy błąd przy rozliczeniu wniosku

Beata Lisowska

gazeta prawna


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
  
znajdź w serwisie

Brak danych. Sprawdź później :)
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031